Krokodýla střídá koření. V Rusku zabíjí nová "legální droga"

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
2. 10. 2014 10:18
"Spice" se často nabízí jako "aromatická látka". Podle laboratorních výzkumů obsahuje prvek JWH-018, který způsobuje onkologická onemocnění.
Foto: Tomáš Kunc

Zahraničí – Stovky lidí byly v Rusku hospitalizovány s příznaky otravy po aplikaci nové drogy neznámého původu. Látka, která se prodává pod názvem Spice (koření), údajně pochází z Číny a od poloviny září způsobila smrt více než desítky lidí v různých regionech.

Směs má podle expertů srovnatelné účinky jako tvrdé drogy, je však běžně dostupná, podobně jako pověstný "krokodýl", jehož užívání se prý počátkem letošního roku podařilo utlumit.

Živelní pohroma

"Jde o tak silnou látku, že lidé doslova padají po prvním šluku. Ti, co přežili, si nemohou na nic vzpomenout. Všechno se jim z paměti vymazává," řekl televizi První kanál poradce ředitele Federální služby pro kontrolu obchodování drogami (FSKN) Michail Gabriljanc.

Podle něj jde o jakousi "živelní pohromu". Prodej se rychle šíří napříč zemí a masové otravy zasáhly města jako Surgut, Kirov, Ivanovo nebo Vladimir. Denně jsou hospitalizovány desítky lidí. Mnozí jsou v kómatu.

Křeče, bušení srdce, nevolnost, bezvědomí

Student Žeňa, který prý směsi prodávané pod názvem Spice kouří přes deset let, novinářům přiznal, že dosud nikdy neměl tak vážné potíže. "Začalo to velkou bolestí na prsou, pak se mi zatmělo před očima a dál už nic nevím," popsal příznaky pro televizi SurgutinformTV.

Podle specialistů látka způsobuje poškození mozku. Bezprostředně po inhalaci vyvolává křeče, bušení srdce, nevolnost a ztrátu vědomí.

V Kirovské oblasti v centrální části Ruska se kouřením směsi, která se prodává hlavně přes internet, přiotrávilo na 400 lidí. Téměř polovina z nich jsou dospívající lidé ve věku od 14 do 16 let. Přinejmenším pět lidí na následky kouření zemřelo.

Agentura ITAR-TASS citovala šéfa kirovské policie Sergeje Solodovnikova, podle něhož jde o nový druh syntetické drogy, která se v tomto regionu dosud nevyskytovala. Zasahuje nervový systém a vyvolává těžké destrukce organismu, uvedl.

Podobnou drogou se přiotrávilo asi 150 lidí také v Surgutu v západní Sibiři, kde přinejmenším sedm osob zemřelo. Policie tam zadržela skupinu dealerů. Orgány činné v trestním řízení nyní prosazují zařazení preparátu na seznam zakázaných látek.

"Krmení pro rybičky"

Podle Gabriljance se v Rusku za posledních sedm let více než stonásobně zvýšilo množství syntetických drog. Prodej směsí označovaných jako "spice", ale také "směs pro kouření", "koupelnová sůl" nebo "krmení pro rybičky", výrazně předběhl heroin. Jde prý o silně návykové látky, které je velmi snadné pořídit. Prodejci je nabízejí v podchodech, na ulici i prostřednictvím internetu.

Telefony obchodníků se objevují na chodnících nebo na zdích, mnohdy v blízkosti škol. Zájemce si hledají prostřednictvím hesel jako "prach" nebo "dým".

Podle vyšetřovatelů je pátrání po dealerech obtížné i kvůli tomu, že mnozí lidé, kteří se novou drogou přiotrávili, nechtějí vypovídat. Tvrdí, že jde o otravu alkoholem a odmítají prozradit, kde a od koho drogu nakoupili. Z nemocnic pak prchají, jakmile jsou schopni pohybu.

Podle ruské televize Věsti se nebezpečné "bylinky" prodávají přes internet zcela volně. Redaktoři se v Jekatěrinburgu na Urale spojili s prodejcem, který se na webových stránkách představuje jako "Narkomafija", a za několik minut dostali nabídku na směsi za 2000 či 5000 rublů. Peníze si vyžádal přes internetovou platbu s poznámkou "poplatek za obrazy".

Z marihuany na "koření"

Drogové směsi určené pro kouření jsou v Rusku populární od počátku tohoto tisíciletí a dlouho se prodávaly zcela legálně. Mimo mládeže si prý kouření směsí oblíbili i dobře situovaní lidé. Poslední dobou je údajně preferují i zájemci o marihuanu. Důvodem je dostupnost a cena.

"Spice" se přitom často nabízí jako "aromatická látka". Podle laboratorních výzkumů obsahuje prvek JWH-018, který způsobuje onkologická onemocnění.

Novou chemickou látkou, která působí masovou otravu lidí, jsou přitom mnohdy potřísněny pouhé bylinky jako heřmánek, třezalka nebo i obyčejný tabák.

Skutečná hodnota jedné dávky je kolem sta rublů za gram. Prodává se ale za 1000 nebo 2000 rublů. Složení směsí dealeři neustále mění, a daří se jim tak vyhnout se trestnímu postihu.

"Známé drogy jsou na seznamu zakázaných látek. Jejich výrobci proto mění složení a přidávají nové prvky, kvůli nimž je obtížná identifikace látky," uvedl Anton Poddubnyj z rehabilitačního střediska Ural bez drog. Podle něj trvá až dva měsíce, než se nový preparát dostane na seznam zakázaných preparátů.

Krokodýl na ústupu

Donedávna byla hlavním postrachem ruského drogového trhu látka známa jako "krokodýl". Narkotikum vyráběné na bázi desomorfinu má podobné účinky jako heroin, avšak je podstatně levnější a shánělo se poměrně snadno.

Syntetická droga přitom doslova rozežírá tkáně. Kůže získává v místě aplikace zelený nádech, šupinatí a připomíná krokodýlí kůži. Cévy praskají a tělo zaživa zahnívá, rány se nehojí. Mnohdy jsou lidem amputovány končetiny a umírají v mukách.

Letos na jaře ruské úřady oznámily, že se podařilo nebezpečnou drogu ovládnout. Přispěl prý k tomu zákaz volného prodeje preparátů s obsahem kodeinu, které se k výrobě nebezpečné látky používaly.

Alexandra Malachovská

 

Právě se děje

Další zprávy