Klaus stvrdil deset nových velvyslanců. Jméno pro Moskvu mezi nimi není

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 1. 2013 15:46
Dlouho se mluvilo o bývalém ministrovi obrany Alexandru Vondrovi, nově padlo jméno náměstka ministerstva průmyslu a obchodu Milana Hovorky, který se na rozdíl od bývalého disidenta Vondry vůči Moskvě politicky nevymezuje a specializuje se čistě na obchod.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Na české politické scéně se vede tichý boj o nového českého velvyslance v Moskvě.

V zákulisí poletuje hned několik jmen, která by se podle informací Insideru mohla ujmout klíčového, ale také politicky velmi citlivého postu.

Dlouho se mluvilo o bývalém ministrovi obrany Alexandru Vondrovi, nově padlo jméno náměstka ministerstva průmyslu a obchodu Milana Hovorky, který se na rozdíl od bývalého disidenta Vondry vůči Moskvě politicky nevymezuje a specializuje se čistě na obchod.

Dohoda na novém velvyslanci ale bude podle důvěryhodných zdrojů Insideru dlouhá.

A to přes to, že se uvolnilo napětí mezi Černínským palácem a Pražským hradem, které dohodu na velvyslancích blokovalo. Prezident podle informací Insideru podepsal balíček se jmény zhruba deseti nových velvyslanců, s nimiž otálel. Jméno nástupce Petra Koláře, který odešel z moskevské ambasády do PPF, mezi nimi ale prý není.

Nově také vyjednávací karty rozdalo zjevně i první kolo prezidentské volby. Ministr Schwarzenberg - ještě před tím, než se stal nečekaným finalistou volby - chtěl podle informací Insideru počkat se jmenováním nových velvyslanců až na novou hlavu státu. Teď ale možná Černínský palác opustí dřív, než čekal, a s tím ztratí i přímý vliv na nominaci velvyslanců.

Těžká písemka

Moskva je pro české politiky mimořádně těžkou disciplínou. Na vztahu k ní se totiž neshodnou klíčové těžké váhy české politiky, které o velvyslancích rozhodují, prezident Václav Klaus, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a premiér Petr Nečas.

„Ještě to počká, je to zatím jen pár dní, co není místo obsazeno,“ řekl ministr Schwarzenberg Insideru na dotaz, zda už má kandidáta na tento ožehavý post. V prosinci přitom říkal, že situaci vyřeší po svátcích.

Všechno přitom mluví ve prospěch rychlého personálního řešení. Odchod velvyslance Petra Koláře, který od Nového roku převzal „diplomacii“ v impériu nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, neměl z pohledu ministerstva zahraničí nejlepší načasování a nyní české zastoupení v Rusku vede chargé d’affaires Martin Klučar.

Ambasádu přitom čeká mimo jiné finiš temelínského tendru za stovky miliard, v němž jsou Rusové momentálně mezi dvěma uchazeči. V této souvislosti se podle informací deníku Insider chystá návštěva premiéra Petra Nečase v Moskvě. Měla by se uskutečnit na jaře a z protokolárního hlediska by u takto vrcholné akce velvyslanec chybět neměl.

Vondra a Hovorka

Jak bylo uvedeno výše, podle informací Insideru nabídl Karel Schwarzenberg místo v Moskvě Alexandru Vondrovi, ten však odmítl. Proč, o tom v zákulisí koluje také jedno vysvětlení: Vondra nechtěl být velvyslancem budoucí pravděpodobné vlády ČSSD, jež by se případně mohla opírat o komunisty. Otázka je také, zda by s Vondrovou nominací neměla problém ruská strana.

Sám exministr obrany se ke spekulacím o svém dalším působení odmítá vyjadřovat.

Nově se objevilo jméno náměstka MPO Milana Hovorky, „starého praktika“ českého exportu. Na Federálním ministerstvu zahraničního obchodu působil už za komunismu. Nominace Hovorky by mohla být kompromisem, Hovorka například často doprovází premiéra i prezidenta na zahraničních cestách. Otázka ale je, zda by jej nominoval ministr Schwarzenberg, který diplomaty s komunistickou minulostí nepreferuje. Navíc se mezi ministerstvem zahraničí a ministerstvem průmyslu a obchodu vede dlouhodobá válka o ekonomickou diplomacii. Nominace Hovorky je tak spíš nerealizovatelným snem zdejší levice. Tedy pokud si diplomatický resort ponechá TOP 09.

Znáte z Bajkonuru

Insider zachytil i informaci o tom, že česká levice a lidé blízcí Miloši Zemanovi by na postu uvítali kosmonauta a komunistického europoslance Vladimíra Remka.

Místo bylo také nabídnuto i stávajícímu českému velvyslanci v Německu Rudolfu Jindrákovi, ale neúspěšně.

Původně jako hlavní problém při hledání velvyslance pro Rusko bylo to, že se jen těžko dohodnou na novém jménu Schwarzenberg a prezident Klaus. Dlouho mezi nimi také „visel“ balíček velvyslanců, které prezident údajně nechtěl schválit, protože Schwarzenberg odmítal poslat do Vatikánu hradního protokoláře Jindřicha Forejta.

Prezident ale nakonec podle informací Insideru ustoupil a vláda se velvyslanci zabývala minulý týden.

V tuto chvíli však není jasné ani to, kdo bude ministr zahraničí a kdo prezident, až se dohoda na novém velvyslanci v Rusku bude finalizovat.

Tereza Šídlová

 

Právě se děje

Další zprávy