Další McDonald's tu nechceme, bouří se obyvatelé Florencie i kardinálové z Vatikánu

Simone Radačičová
7. 11. 2016 20:00
Kousek od slavné katedrály Santa Maria del Fiore ve Florencii by měla své brány otevřít restaurace amerického řetězce McDonald's. Proti jsou ale místní. Petici proti další restauraci McDonald's podepsalo 24 tisíc lidí. Florencie ale není jediné město v Itálii, které protestuje proti další restauraci McDonald's. Americký řetězec například hodlá otevřít další pobočku jen kousek od baziliky svatého Petra ve Vatikánu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: AlphaTangoBravo / Adam Baker / Foter / CC BY

Florencie – Jen pár kroků od slavné katedrály Santa Maria del Fiore v samém srdci Florencie by měla otevřít nová restaurace amerického řetězce McDonald's.

Jenže proti se postavili jak místní obyvatelé, tak radnice.

Podobný fastfood se podle nich do těsného sousedství nejznámější dominanty Florencie nehodí.

Odpůrci nové restaurace už na internetu vytvořili petici proti americkému řetězci. Podepsalo ji přes 24 000 lidí.

Starosta otočil

Vedení řetězce McDonald's tvrdí, že s otevřením nové restaurace nejprve získalo souhlas od starosty města Daria Nardelly. Ale ten později otočil a postavil na stranu obyvatel, kteří s otevřením restaurace ve stínu slavné katedrály nesouhlasí.

"Nemáme proti McDonald's nic ideologického, ale jsme proti otevření restaurace kousek od katedrály a také na dalších historických náměstích. Myslíme, že historická centra měst by se měla chránit," vysvětlil starosta Nardelly.

Obyvatelé Florencie se obávají, že americký řetězec v centru města zlikviduje svoji konkurenci. Florencie pak podle nich ztratí něco ze svého osobitého kouzla, které tak ustoupí konzumu.

A nejen to. Mají obavy, že se u restaurace budou tvořit velké fronty lidí – a hlavně pak zahraničních návštěvníků.

Narážejí tak na problém, který trápí celou řadu italských měst, stále častěji se potýkajících s rostoucím náporem turistů. Ti v praxi "vyhánějí" z historických center tamní obyvatele.

V centrech pak naopak rychle přibývají různé stánky s kebaby nebo minimarkety, které často nabízejí zahraniční produkty. A to pak ohrožuje místní výrobce i identitu regionu.

Takovému vývoji chce ale radnice ve Florencii zamezit. Už letos na jaře proto prosadila speciální nařízení, které má v toskánské metropoli omezit vznik například nových minimarketů.

Na jeho základě musí prodejci v centru zajistit, aby alespoň 70 procent surovin pocházelo z Toskánska.

Obrátíme se na soud

McDonald's se hájí tím, že ve Florencii provozuje už devět restaurací, ve kterých zaměstnává na 300 lidí. Aby obyvatele Florencie získal na svoji stranu, oznámil, že 80 procent všech ingrediencí bude kupovat v Toskánsku, připomíná Wall Street Journal.

Přetrvávající záporný postoj města pak vedení řetězce považuje za "manifest nespravedlnosti". A rozhodlo se obrátit na soud.

"Naprosto souhlasíme s tím, že kulturní a umělecké dědictví v historických centrech italských měst se musí chránit. Nemůžeme ale akceptovat diskriminační nařízení," uvedl americký fastfood v tiskovém prohlášení.

"Není to všeobecné odmítnutí McDonald's. Je to jen odmítnutí určitého projektu," kontroloval Giovanni Bettarini, náměstek pro cestovní ruch a hospodářský rozvoj.

Florencie ale není jediné město v Itálii, které protestuje proti McDonald's. Americký řetězec například hodlá otevřít další pobočku jen kousek od baziliky svatého Petra ve Vatikánu.

Proti se ale postavila skupina kardinálů, kteří nad budovou, kde by měla otevřít restaurace, žijí. Jeden z nich dokonce podle agentury AFP napsal dopis papežovi, aby se postavil proti fastfoodu.

Pronájem prostor by přitom do vatikánské kasy přinesl 30 000 eur měsíčně, podotýká k tomu italský list La Repubblica.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Jašek pomohl premiérovým gólem Vancouveru k vítězství

Český hokejový útočník Lukáš Jašek si připsal premiérový gól v dresu Vancouveru a pomohl svému týmu k vítězství v přípravném utkání před NHL na ledě Edmontonu 6:1. Dvaadvacetiletý odchovanec Třince bodoval i ve druhém zápase za Canucks v této sezoně, protože v pondělí si při porážce ve Victorii s Calgary 3:4 připsal asistenci.

Při třetím startu za Vancouver v součtu i s loňským tréninkovým kempem se Jašek prosadil ve 36. minutě. Po nahrávce obránce Guillaumeho Briseboise využil přesilovou hru střelou z pravého kruhu a zvýšil vedení hostů na 4:1.

Vancouver draftoval Jaška v roce 2015 v šestém kole na 176. místě. Do zámoří odešel loni v březnu z Liberce a měl na kontě v extralize ze 132 duelů 25 bodů za 10 gólů a 15 asistencí. Od příchodu do Severní Ameriky nastupoval Jašek na farmě Vancouveru v týmu Utica Comets v AHL. V uplynulé sezoně si v 63 zápasech připsal 29 bodů (9+20).

před 1 hodinou

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy