Czechs less willing to spend, retail sales decreased

CzechNews, Aktuálně.cz economic reporters
16. 9. 2008 17:00
Households appear to be more scrupulous in spending
In spite of popular summer disounts, Czechs have spent less
In spite of popular summer disounts, Czechs have spent less | Foto: Simona Holecová

Prague - Czechs appear to be less keen on consuming these days.

In July, seasonally adjusted sales in retail trade fell by 0.6 percent month-on-month at constant prices. The year-on-year increase was 1.0 percent, not seasonally adjusted increase 3.4 percent.

Seasonally adjusted sales in retail trade at constant prices decreased by 0.6% month-on-month.

These are the latest data released by the Czech Statistical Office Tuesday.

Read more: Consumer prices increase reaches 7 percent

Shopping abroad

"Not even the three more weekdays did not make the retailers' sales above 4 percent, as expected. The consumption has been stagnating. Households are scrupulous with their finances. Also, they are taking advantage of strong crown and shop abroad, benefiting from favorable exchange rates. The Czech National Bank may stay calm, interest rates are likely to be lowered to 3.25 percent before the year is over," Helena Horská from Raiffeisenbank said to Aktuálně.cz.

The sales in retail trade growth was influenced the most by selling of non-food goods and household utensils by special shops.

Read more: Foreign trade is on the rise again

 

In the automotive segment, seasonally adjusted sales at constant prices decreased by 3.9% month-on-month and by 2.2% year-on-year, as reported at the ČSÚ web site.

In June, though, the sales grew by 0.4 percent. However, the growth rate dropped from 2.5 percent in May to 1.4 percent.

The growth of the sales in June was caused mostly by selling of household utilities. The sales in trade in the automotive segment by 1.7 percent compared to previous months and 2.9 percent in comparison with the last year's June.

Source: ČSÚ

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš. Dalších 5 miliard po analýze asi v únoru

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválí přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna.

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat i přestupkovou bezúhonnost

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé budou muset nově prokázat například to, že se nedopustili některých přestupků. Předpokládá to vládní novela o státním občanství, kterou v dnešním prvním čtení podpořila Sněmovna. Posoudí ji nyní výbory. Předloha také zařadí Slováky, kteří měli po rozpadu Československa při rozhodování o nabytí občanství zvláštní postavení, na úroveň občanů ostatních zemí Evropské unie.

Žadatel by měl podle novely nově prokázat například přestupkovou bezúhonnost, veškeré peníze, které slouží k zajištění jeho životních potřeb v Česku, ale i délku a průběh studia v českém jazyce, jehož absolvování umožňuje výjimku z požadavku na zkoušku z českého jazyka a českých reálií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté a celníci možná získají právo nasadit botičku řidičům s dluhy za přestupky

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
Další zprávy