Foreign trade is on the rise again

Aktuálně.cz economic reporters
11. 6. 2008 10:45
Surplus of trade balance is 332 million euro
Foto: Aktuálně.cz

Prague - Mainly thanks to a greater number of work days, April was marked by an increase in Czech foreign trade.

In comparison to last year, export in April grew by 12.6 percent while import grew only by 11.1 percent.

These numbers were provided by the Czech Statistical Office (ČSÚ).

Positive trade balance

Trade balance ended with a surplus of CZK 8.3 billion (332 million euro), which is CZK 3.4 billion (136 million euro) more than last year.

This surplus was cause above all by an increase in surplus in trade with machinery and transportation devices which equaled CZK 5.3 billion (212 million euro).

From January to April, export had risen by 7.4 percent and import by 8.2 percent. Trade balance surplus of CZK 41.3 billion (1.6 billion euro) was, according to statistics, CZK 2.5 billion (100 million euro) lower.

Surplus expected to decrease

According to analyst Helena Horská from Raiffeisenbank, higher oil prices and increased import of gas hampered better results of trade balance.

"Increase of oil prices together with the strengthening position of Czech Crown and the decreasing number of foreign commissions will be an inconvenience for Czech exporters. We expect the surplus to decrease to CZK 60 billion," added Horská.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy