Czech budget deficit narrows thanks to EU funds

Petr Holub
5. 1. 2011 12:25
In 2010, Czech Rep received more money from EU funds which pushed deficit down
A contributor to the Czech 2010 budget (President of the European Commission José Barroso)
A contributor to the Czech 2010 budget (President of the European Commission José Barroso) | Foto: Reuters

Prague - In 2010, the Czech Republic spent CZK 220 bil (EUR 8.8 bil) more than it collected from taxpayers.

In spite of that, the 2010 budget was "only" CZK 156 bil (EUR 6.2 bil).

Where does the difference came from? Most of it, from EU funds - which effectively means from richer EU member states.

Czech Finance Ministry said this in its report on the 2010 budget.

Read more: Czech 2010 deficit can be 5.1 % of GDP: Minister

Read more: Czech economy grows 2.8 % in Q3, but jobs still scarce

The reports shows that the Czech Republic received in 2010 more money from from EU funds than in the previous year, which was the most significant force that helped the struggling Czech budget in the year of the European sovereign debt crisis.

In 2010, the Czech Republic got CZK 37 bil (EUR 1.5 bil) more from the EU funds in comparison with 2009, when the deficit was CZK 192 bil.

In addition, it managed to collect CZK 11.2 bil more in VAT, CZK 7.9 bil in social security payments and CZK 7 bil in consumer taxes.

The report shows that without the additional EU money, the 2010 deficit would reach CZK 193 bil - one billion more than in 2009.

2011 budget: still relying on EU

EU funds will remain equally important for the Czech state finances even in 2011.

The budget approved three weeks ago expects that the Czech Republic's payments to the EU will remain on the same level as in 2010, while the country will receive CZK 21 bil (EUR 840 mil) more from the funds. The deficit will shrink by the same sum, to CZK 135 bil.

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy