Český modrý mauricius se vrací

Vendula Křížová
12. 9. 2006 16:00
Praha - Unikátní exemplář nejvzácnější české poštovní známky se po bezmála 30 letech dostal ze sejfů. Uvnitř: Video

Čtyřkorunovou známku s převráceným nápisem "Pošta Československá 1919" na nepříliš často používaném žilkovaném papíře představil dnes dopoledne semilský sběratel a vystavovatel Ludvík Pytlíček.

"Je to známka česká, tedy československá, a proto ji v Česku ukáži dříve než na světových výstavách," řekl. Lidé mohou ceninu spatřit tento víkend na výstavě Sběratel v Praze.

Poklad skrytý v sejfu

Tajemná známka, pojištěná na deset milionů korun, byla naposledy k vidění při filatelistické výstavě Praga v roce 1968. Dlouho předtím a ani po tom ji pak nikdo nespatřil. Pytlíček ji koupil již před deseti lety, ovšem ve smlouvě se zavázal, že ji deset let nikomu neukáže a ani neprozradí, že právě on je majitelem nejvzácnější československé známky.

Podívejte se na VIDEO o nejvzácnější české známce

Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz

Podle odborníka na historické známky a člena mezinárodní asociace poštovních znalců Pavla Pittermana pochází exemplář z předválečných let a je nepochybně pravý. "Známe technologii tisku starých známek, a tak stačí porovnat základní parametry přetisku jako vzdálenost písmen od sebe, jejich velikost a podobně. Tato prošla zkouškou bez problémů," říká.

Pikantní historie

Jak se však známka dostala až do rukou Ludvíka Pytlíčka?

Infobox

Ludvík Pytlíček

  • Narozen 1943 v Benešově v rodině obchodníka.
  • Známky sbírá přes padesát let, pokračuje v doplňování rodinné sbírky; je členem filatelistického klubu v Semilech.
  • Podle expertů vlastní největší sbírku československých známek, v níž nechybí žádná tuzemská rarita, na světě.
  • Vystavoval po celém světě a svou sbírku má pojištěnou na sto milionů korun.
  • Je členem njeprestižnějšího filatelistického klubu světa: Club Monte Carlo De L'Elite De La Philatelie. Členství v klubu je limitované na 100 členů, patří do něj dvacet muzeí a osmdesát pozvaných filatelistů.

Krátce po vzniku Československé republiky v roce 1918 nebyly k dispozici nové známky, a tak se používaly staré rakouské. Aby bylo jasné, že jde o známky české, byly přetištěny textem "Československá pošta 1919". Na několika exemplářích byl nápis natištěn obráceně.

Známky si vzal domů jako raritu tehdejší ministr spojů a chtěl jimi obdarovat přátele. Jeho syn však několik známek zcizil a na poště v Jindřišské je prodal sběratelům. Po válce byl jediný dochovaný exemplář zkonfiskován pražskému právníkovi Sobotkovi a putoval do Poštovního muzea v Praze. Nikdy však nebyl nikde vystaven. Výjimkou byla právě dvoudenní výstava Praga 68. Tu ovšem zhlédli především odborníci a nadšení sběratelé.

Známka pro královnu

Po revoluci známku získali Sobotkovi dědicové v restituci a prodali ji Ludvíku Pytlíčkovi. Po deseti letech v sejfu se nyní známka ukáže v Česku a pojede i na mezinárodní filatelistickou výstavu v Monte Carlu, které se se svými známkami účastní i monacký princ Albert nebo britská královna Alžběta.

 

Právě se děje

Další zprávy