Čech staví stroj, který tiskne ve 3D a vyrábí sám sebe

Jan Kovalík
10. 12. 2010 14:09
Dvacetiletý Josef Průša vyvíjí tiskárny, které dokážou tisknout trojrozměrné objekty
Tato píšťalka vznikla v 3D tiskárně
Tato píšťalka vznikla v 3D tiskárně | Foto: Jan Kovalík

Praha - Když Josef Průša vystoupil na pražské konferenci TEDx se svou přednáškou o 3D tisku, obecenstvo ho vypískalo.

Ne proto, že by jeho výstup nebyl zajímavý, naopak. Píšťalky, jejichž hvizd ho vyprovodil z pódia, totiž publiku sám rozdal. A předtím je doma vytiskl na 3D tiskárně vlastní výroby.

Trojrozměrný tisk je fenomén, který si na masové využití bude muset ještě notnou chvíli počkat. Už dnes je ale zřejmé, že potenciál a využití této technologie jsou obrovské a velmi pravděpodobně ovlivní celou řadu průmyslových odvětví.

Trojrozměrné tiskárny už vyrábí i zaběhlí výrobci jako Hewlett Packard. Jejich cena je zhruba třicetkrát vyšší, než náklady na sestavení Průšova přístroje.

Josef Průša je jedním z dvaceti kmenových vývojářů projektu RepRap, jehož cílem je vytvořit tiskárnu, která dokáže replikovat sebe sama. Dvacetiletý Průša se v reálném světě ani s jedním z kolegů z týmu neviděl. Za pět let vývoje jsou však podle svých slov "jen jeden krůček" za úrovní komerčně dostupných 3D tiskáren od světových výrobců. Těm výzkum zabral třicet let.

A.cz: Jak byste charakterizoval trojrozměrný tisk?
Sám trávím vysvětlováním technologie 3D tisku spoustu času. A musím říct, že mnohdy mi trvá, než se mi to podaří a lidé si dokážou představit, jak to vlastně funguje. Pro mě je to můstek mezi myšlenkou a fyzickou věcí. Vymyslíte, vytisknete a nakonec máte v ruce třeba píšťalku, která píská.

Jak funguje 3D tisk

Soutěž Auto roku 2009
Foto: Aktuálně.cz

Pro trojrozměrný tisk se v současnosti používá několik metod a materiálů. Projekt RepRap využívá metodu FDM (Fused Deposition Modeling). V počítači se nejprve vytvoří přesný nákres, který může vzniknout také přenesení m z 3D scanneru. Modely, které nejsou chráněny autorským právem, je možné stáhnout z internetu.

Hlava tiskárny pak postupně nanáší úzké vrstvy tekutého prekursoru (materiál podobný součástkám stavebnice LEGO) , který okamžitě tvrdne. Nanášením těchto vrstev vzniká trojrozměrný objekt.

3D tisk, jinými slovy též Rapid Prototyping, se používá při výrobě a demonstraci prototypů výrobků. Při slavnostním uvedení Škody Yeti bylo 80 procent komponentů vozu vyrobeno právě Rapid Prototypingem.

A.cz: Jaké má, kromě píšťalek, 3D tisk v současnosti praktické využití?
V současnosti příliš velké nemá. Je to také tím, že my vlastně ještě sami nevíme, kde všude a jak jej bude možné využít. Já osobně jsem si včera vytiskl věšák na kabát. Stálo mě to asi 7 korun, necestoval ke mně přes půlku zeměkoule, nemusel jsem pro něj do nákupního centra a vypadá tak, jak chci. Myslím, že pro podobné zařízení by hodně lidí našlo upotřebení.

A.cz: Budou mít lidé jednou doma vedle pračky a mikrovlnky i 3D tiskárnu?
Nejprve musíme dokončit autoreplikaci. Tedy aby tiskárna byla schopna vytisknout všechny součástky, které jí tvoří. A z nich by bylo možné postavit její kopii. To bude ještě trvat. Až se nám to podaří, bude náročnost sestavení srovnatelná se stavebnicí. Díly si každý bude moci vytisknout sám. Tedy bez tiskárny těžko, ale ten kdo ji mít bude, vytiskne díly pro druhého, a tak dál. Celý projekt je Open Source, takže veškerá dokumentace je volně dostupná.

A.cz: Někteří lidé řeší ještě dnes problémy s ovládáním běžných tiskáren. Jak po nich můžete chtít, aby si postavili vlastní?
Náš projekt je ve fázi vývoje. Z určité části bude vždy "kutilský", ale to je jeho součástí. 3D tisk v této fázi vyhledávají lidé, kteří hledají individuální řešení, které v obchodě nenajdou. Na druhou stranu je výhodou, že stovky lidí naše zařízení neustále vylepšují. Další výhodou proti běžné nabídce je, že když se něco porouchá, můžete si to opravit.

A.cz: Není tedy 3D tisk odsouzen do přítmí panelákových dílniček?
To určitě ne. Například při cestování do kosmu 3D tisk už hraje důležitou roli, protože objem věcí, které je možné vzít s sebou, je omezený. S 3D tiskárnou na palubě bude možné ze země jen poslat soubory s plánem potřebných dílů, které bude možné třeba na Marsu vytisknout. Designér Tomáš Rousek (spolupracuje s americkou NASA na vybavení vesmírných základen, pozn. red.), nedávno přišel s nápadem používat jako stavební materiál modifikovaný planetární prach. Z něho pak stavět celé nosné konstrukce obytných modulů. 3D tisk ovlivní například architekturu, módní průmysl, medicínu atd.

A.cz: Jakým způsobem?
Podívejte se, jak vypalovačka CD a stahování hudby změnily hudební průmysl. Vezměte si situaci, kdy firmy prodávají na trhu předražené kusy plastu, které vypadají více méně stejně. Pokud jednotlivcům nebo malým skupinám umožníte vlastní výrobu pomocí 3D tiskáren, proč by si ty věci kupovali? Dají přednost věcem, které jim individuálně vyhovují. Které mají nějakou přidanou hodnotu.

A.cz: Pojem Open Source známe hlavně z oblasti softwaru, kde se velmi ujal. Jak se tento systém uplatňuje na poli hardwaru?
Open Source software už prokázal, že vývoj s nechráněným zdrojovým kódem se mnohonásobně urychlí, protože jej nezávazně vylepšuje a upravuje mnoho lidí. Hardware je trochu komplikovanější, protože součástky musíte kupovat a komponenty sestavovat. Na systému neustálé inovace a implementace novinek se ale nic nemění.

Josef Průša: Včera jsem si vytiskl věšák na kabát. Stálo mně to asi 7 korun
Josef Průša: Včera jsem si vytiskl věšák na kabát. Stálo mně to asi 7 korun | Foto: Jan Kovalík

A.cz: V čem je tento systém výhodnější než licencovaný vývoj velkých výrobců?
Když něco vyvíjíte komerčně, zastavíte se v jednom stádiu, kdy výrobek splňuje určité standardy a dáte ho na trh. Novinky nezavádíte, protože potřebujete vydělat na verzi, která je na trhu. Teprve po čase uvedete novou verzi, atd. To vývoj zpomaluje. Navíc, když vývoj tajíte, musíte se spoléhat jen na vlastní vývojový tým, kdežto v případě Open Source otevíráte dveře celému světu.

A.cz: Na pražské konferenci TEDx měl váš projekt velký úspěch. Daří se vám šířit povědomí o něm i jinde ve světě?
Setkání jako pražský TEDx jsou pro networking ideální. Hned po pražské konferenci jsem dostal pozvání do Vídně, kde vzbudila též slušný ohlas.

A.cz: Co má udělat člověk, který by se o 3D tisku rád dozvěděl víc, případně ho vyzkoušel? Krom velmi drahých komerčních tiskáren se projekty, jako je ten váš, nedají koupit.
Koupit se to nedá, ale velmi lehce se to dá postavit. Nicméně, pokud má někdo zájem, může se zastavit na jednom ze setkání pražského Brmlabu, kde je možné získat pomoc, informace i si hardware vyzkoušet. Prostorům jako Brmlab se říká hackerspace a existují po celém světě. Sdružují "kutily" s podobnými zájmy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Finská premiérka Marinová kvůli videu z večírku podstoupila test na drogy

Finská premiérka Sanna Marinová po úniku videa, na němž je zachycena při bujarém tanci a oslavách na večírku, podstoupila test na drogy. K tomu předtím sociálnědemokratickou političku vyzvali členové vládní koalice i opozice. Šestatřicetiletá šéfka vlády dnes ujistila, že zakázané drogy nikdy nebrala.

Video s křepčící premiérkou na soukromé party, které se účastnily i některé další osobnosti veřejného života, tento týden vyvolalo ve Finsku slova odsouzení i podpory. Podle zprávy agentury STT byla Marinová na večírku a pila alkohol před několika týdny, nedlouho po zkrácené dovolené, a v té době byla odpovědná za plnění vládních úkolů. Její kritici přitom už dříve vyjádřili obavy, že její schopnost plnit povinnosti mohla být ohrožena, a to právě v době, kdy Evropu znepokojuje válka na Ukrajině.

Marinová ve čtvrtek prohlásila, že jen trávila večer s přáteli a nedělala nic zakázaného. "Tancovala jsem, zpívala a bavila se, což je naprosto legální," řekla. Dodala, že na zmíněném večírku neviděla užívat drogy ani nikoho jiného. "Mám rodinný život, mám pracovní život a mám volný čas, který trávím s přáteli. V podstatě stejně jako mnoho lidí v mém věku," prohlásila mladá politička.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Dva lidé byli zraněni při střelbě ve švédském nákupním centru

Dva lidé v pátek byli zraněni při střelbě v nákupním středisku Emporia ve městě Malmö na jihu Švédska. Policie zadržela jednoho podezřelého a veřejnost už není ohrožena, uvedla policie.

"Domníváme se, že bezprostřední nebezpečí už veřejnosti nehrozí," uvedla policie v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters. "V tuto chvíli se domníváme, že incident má spojitost se zločineckým prostředím," uvedla policie.

Na místě bylo mnoho policistů, kteří vyslýchali svědky a zkoumali záběry z bezpečnostních kamer. Policie předtím oblast uzavřela a vyzvala lidi, aby do nákupního centra nechodili. Další podrobnosti nesdělila.

V červenci střelec v nákupním středisku v dánském hlavním městě Kodani, jen 30 kilometrů vzdáleném od Malmö, zabil tři lidi. Případ zřejmě nesouvisel s terorismem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 2 hodinami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy