Ondřej Šteffl: Lidé přestanou posílat děti do škol

Jan Kovalík
22. 11. 2010 9:30
Současný školský systém je založen na myšlenkách z 18. století, tvrdí odborník na vzdělávání
Přestanou je rodiče posílat do školy? Ilustrační foto
Přestanou je rodiče posílat do školy? Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vršovické kino Vzlet se v sobotu naplnilo pěti stovkami lidí, kteří prahnou po inspiraci nebo mají pocit, že mohou ostatní inspirovat.

Praha hostila druhý ročník konference TEDx, která jeko nezávislé setkání vychází z formátu světově známých konferencí TED (Technology, Enviroment, Design).

Zhruba pětadvacet řečníků dostalo tradičních osmnáct minut na představení svého nápadu či myšlenky, které organizátoři rozdělili do třech tématických bloků - ReKreace, Naděje, ReCyklace.

Jedním z řečníků druhého bloku, věnovanému vzdělávání a dětem, vystoupil mezi jinými zakladatel pražského PORGu a ředitel firmy Scio Ondřej Šteffl (přečtěte si jeho blog na Aktuálně.cz), který současnému vzdělávacnímu systému předpověděl zánik.

A.cz: Ve své přednášce jste se vyjádřil velmi skepticky o českém školství a předpověděl mu hlubokou krizi. Jak si máme tuto krizi představit?

Krize je trochu nepřesný pojem, protože se vztahuje ke krátkému časovému období. Ale zdejší školství již v krizi je, protože je postaveno na myšlenkách z osmnáctého století. Podle mého názoru se jeho nefunkčnost projeví zkrátka tím, že lidé budou do tradičních škol posílat stále méně dětí. Sami si uvědomí, že škola je nepřipravuje na život, takže neplní svou základní funkci.

A.cz: Čím podle vás školství zdegenerovalo?

Rychlost, kterou se dnešní svět mění, je daleko vyšší než před sto lety. Tehdy jste jako rodič měl představu, že to, co se ve škole dítě ve škole učí, se mu bude hodit v životě. Dnes je ale zbytečné cokoli plánovat na dobu delší než 5 let, protože věci se velmi rychle mění. A o tom, kam půjde dítě do školy, rozhoduje rodič. Pokud tedy uvidíte, že škola připravuje vašeho potomka stejnými způsoby, jako před sto lety, nebudete mít důvod ho tam posílat.

Blog Ondřeje Šteffla

Blog: Ondřej Šteffl
Foto: Aktuálně.cz

Čtěte na blogu Ondřeje Šteffla na Aktuálněcz:

A.cz: Jak tedy zdejší vzdělávací systém uzdravit?

Jsem přesvědčen, že současný systém se nedá reformovat. Nezmění se. Je to systém, který je velký, zastaralý a závislý na politických rozhodnutích. Na radikální změnu nevidím prostor. Nevím, co by měl ministr školství udělat. Podle mého názoru bude tento systém nadále podléhat erozi a až nebude fungovat vůbec.

A.cz: Co jej tedy nahradí? Jak budeme své děti připravovat na život?

Musí vzniknout lepší alternativa, která pracuje s emocemi a motivací. Samozřejmě, že na začátku to bude otázka elity, která si to uvědomí nejdříve, ale pak budou přirozeně následovat další a další lidé. Z podnikatelského hlediska je to obrovský trh. Podle našich propočtů srovnatelný s rozpočtem Francie. To je dost velký prostor pro alternativu.

A.cz: Ve své přednášce jste se zmínil, že váš syn hraje on-line hru World of Warcraft (WoW), která ho podle vás naučila do života víc než škola. Myslíte, že by děti měli místo školy hrát videohry?

To netvrdím. Ale pokud se bavíme o WoW, je zřejmé, že strhující formou učí děti vůdcovství, motivaci, strategii, odpovědnosti, obchodu, vyjednávání, atd... Hru hrají tisíce lidí, kteří spolu komunikují a plánují, ale hlavně - tyto zkušenosti vstřebávají přirozeně a baví je to. Škola, jak ji známe, nebude děti nikdy takto motivovat k poznání.

A.cz: Hry tedy podle vás učí děti odpovědnosti?

Mám na mysli tuto konkrétní hru. Dám vám příklad: Můj syn dostal dvojku z mravů, kvůli pozdním příchodům. Ale na setkání své guildy (klanu) ve světě WoW se neopozdil nikdy. Závisí na něm patnáct dalších lidí, kteří sedí u počítačů a komunikují spolu přes skype. Takhle děti škola motivovat neumí. A jak jinak je to chcete naučit?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy