Bobošíková chce pro Klause cenu za evropanství

Blahoslav Hruška
18. 12. 2008 18:45
Rozhodovat o ní bude aktér nedávné diplomatické roztržky na Hradě
Václav Klaus jako čestný host u lidovců.
Václav Klaus jako čestný host u lidovců. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brusel - Evropský parlament uděluje cen hned několik. Kromě těch prestižních, jako je Sacharovova cena za boj za lidská práva, také některé zbrusu nové.

Jednou z nich je i Cena evropských občanů, která by měla být poprvé udělena na jaře příštího roku.

A Česko už má prvního kandidáta - europoslankyně Jana Bobošíková navrhuje prezidenta Václava Klause. Paradoxně tedy euroskeptika, který mnoha lidem v Evropském parlamentu leží v žaludku.

Cena je přitom určena "k ocenění činnosti jednotlivců nebo skupin angažujících se mimořádným způsobem ve prospěch hodnot, jako je solidarita a tolerance, a podporujících posilování evropského ducha a evropské integrace".

Podpisy za nominaci na cenu posbíral Železný. Osobně přijel Klause podpořit před Ústavní soud, který dal nakonec Lisabonské smlouvě zelenou.
Podpisy za nominaci na cenu posbíral Železný. Osobně přijel Klause podpořit před Ústavní soud, který dal nakonec Lisabonské smlouvě zelenou. | Foto: Ondřej Besperát

A v čem konkrétně tuto definici naplňuje Klaus? "Pan prezident bojuje za to, aby Evropa zůstala integrovaná v současné podobě, tedy na základě čtyř základních svobod, nikoliv dalších smluv," řekla Aktuálně.cz Jana Bobošíková.

Klausovu nominaci podporuje i Vladimír Železný, který pro ni dojednal podporu v euroskeptickém klubu Nezávislí/Demokracie.

O ceně pro Klause přitom bude jako předseda komise rozhodovat šéf europarlamentu Hans-Gert Pöttering. Tedy muž, kterého Bobošíková nedávno vyplísnila za to, že se na Hradě zastal šéfa evropských zelených Daniela Cohn-Bendita, jenž Klausovi kladl provokativní otázky.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy