reklama
 
 

Bobošíková chce pro Klause cenu za evropanství

18. 12. 2008 18:45
Rozhodovat o ní bude aktér nedávné diplomatické roztržky na Hradě

Brusel - Evropský parlament uděluje cen hned několik. Kromě těch prestižních, jako je Sacharovova cena za boj za lidská práva, také některé zbrusu nové.

Jednou z nich je i Cena evropských občanů, která by měla být poprvé udělena na jaře příštího roku.

A Česko už má prvního kandidáta - europoslankyně Jana Bobošíková navrhuje prezidenta Václava Klause. Paradoxně tedy euroskeptika, který mnoha lidem v Evropském parlamentu leží v žaludku.

Cena je přitom určena "k ocenění činnosti jednotlivců nebo skupin angažujících se mimořádným způsobem ve prospěch hodnot, jako je solidarita a tolerance, a podporujících posilování evropského ducha a evropské integrace".

A v čem konkrétně tuto definici naplňuje Klaus? "Pan prezident bojuje za to, aby Evropa zůstala integrovaná v současné podobě, tedy na základě čtyř základních svobod, nikoliv dalších smluv," řekla Aktuálně.cz Jana Bobošíková.

Klausovu nominaci podporuje i Vladimír Železný, který pro ni dojednal podporu v euroskeptickém klubu Nezávislí/Demokracie.

O ceně pro Klause přitom bude jako předseda komise rozhodovat šéf europarlamentu Hans-Gert Pöttering. Tedy muž, kterého Bobošíková nedávno vyplísnila za to, že se na Hradě zastal šéfa evropských zelených Daniela Cohn-Bendita, jenž Klausovi kladl provokativní otázky.

autor: Blahoslav Hruška | 18. 12. 2008 18:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama