Bakala sílí, smí převzít kus Řebíčkova Viamontu

12. 9. 2008 13:50
Společnost OKD Doprava může převzít Viamont Cargo
Zdeněk Bakala
Zdeněk Bakala | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Magnát Zdeněk Bakala má za sebou další překážku při své cestě tuzemským byznysem.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž bez podmínek schválil to, že Bakalova firma OKD Doprava může získat společnost Viamont Cargo.

V mateřské firmě Viamont měl do loňska třetinový podíl současný ministr dopravy Aleš Řebíček.

Podle antimonopolního úřadu existuje na trhu logistických a spedičních služeb ostrá konkurence a spojením dvou velkých firem ke změnám nedojde.

"Úřad dospěl k závěru, že posuzované spojení nezvýší tržní sílu spojujících se soutěžitelů natolik, aby mělo za následek podstatné narušení hospodářské soutěže," uvedl mluvčí úřadu Kristián Chalupa.

OKD Doprava je druhý největší železniční podnik v Česku. Viamont Cargo provozuje vnitrostátní i mezinárodní železniční nákladní dopravu. Bakalova firma tak získá díky akvizici výrazně vyšší zastoupení i na poli zahraniční nákladní dopravy.

Cenu za převzetí ani jedna strana nezveřejnila, odhaduje se na stovky milionů korun.

Téměř monopolní postavení na českém trhu nákladní železniční dopravy (95 procent) má loni v prosinci založená dceřiná společnost Českých drah ČD Cargo. Nákladní doprava ČD je pátá největší v Evropské unii.

Společnost OKD Doprava loni vykázala tržby ve výši 3,3 miliard korun. "Doufáme, že OKD Doprava pomocí akvizic vyroste ve významného hráče, firmu, která bude schopna konkurovat za stejných podmínek národním přepravcům," řekl už dříve Bakala.

Čtete dále:
NWR může těžit uhlí v Polsku
Exkluzivně: Rozhovor s miliardářem Bakalou z OKD
Bakala plní vizi: OKD Doprava koupí Viamont Cargo

 

Právě se děje

Další zprávy