Zločince, který jedl ve fastfoodu, policie snáze chytne

Jan Červenka, tsc
9. 10. 2008 6:43
Díky stravě zanechává zřetelnější otisky
Foto: Reuters

Leicester - U kriminálníků, kteří se stravují v rychlých občerstveních, je mnohem větší pravděpodobnost, že budou lapeni. A to díky případným otiskům prstů, jež po nich zůstanou na místě činu, uvádí tým vědců z britské Leicesterské univerzity.

Agresivní sůl

Podle studie doktora Johna Bonda zanechávají lidé, kteří jedí potravu z rychlých občerstvení, zřetelnější otisky hlavně v důsledku toho, že tyto potraviny obsahují značné množství soli.

Sůl v nich slouží jako konzervační látka. Její přebytky však musí tělo vyloučit, což se mimo jiné děje i póry na prstech. A tento pot pak má zejména na kovové povrchy silnější korozní účinky než pot člověka, který podobný druh jídla nevyhledává.

Doktor Bond již dříve vynalezl metodu, jak na kovovém povrchu zobrazit otisky i poté, co z něho byly odstraněny. Stopy po otiscích lze zpětně vyvolat právě díky koroznímu účinku potu.

Profil pachatele ze stopy potu

Specialisté navíc zkoušejí z analýzy potu získat ještě více. Vědci z Východoanglické univerzity v Norwichi a z Královské koleje v Londýně vyvinuli způsob, jak zbytky potu analyzovat. Když v nich najdou stopy třeba po nikotinu a kofeinu, poznají, že otisky zanechal kuřák, který pil kávu.

Vědci dokonce zkoumají, jak poznat typ vody po holení, kterou dotyčný používá. Tyto údaje by tak mohly kriminalistům prospět zejména v případě, kdy nalezené otisky prstů nemají v databázi.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann. Třetí čtvrtinu Češi vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy