Zkáza lodi Alsterrufer

Zkáza lodi Alsterrufer
Oldřich Doležal - velitel čs. osádky bombardéru Liberátor, která se po 27. prosinci 1943 ocitla na titulních stranách hlavních britských a amerických novin.
Detail hořícího Alsteruferu. Na snímku je vidět spouštění záchranných člunů německou posádkou.
Útok na Alsterufer
Útok na Alsterufer
Foto: Archiv JIřího Rajlicha
Jan Gazdík Jan Gazdík
20. 12. 2013 15:56

Osmi Čechoslovákům z britské Royal Air Force se přesně před sedmdesáti lety 27. prosince 1943 nemohlo dostat většího uznání. Osádce bombardéru Liberator se podařilo se jim potobpi německou nákladní loň Alsterrufer, která vezla roční zásby wolframu pro německé zbrojovky. Zneškodnění takové lodi znamenalo těžkou ránu pro osu Berlín - Tokio. Útok na Alsterrufer a hrdiny této operace přibližuje naše fotgalerie sestavená ze snímků z archivu historika Jiřího Rajlicha.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy