Země bude mít Centrální nervový systém. Z mnoha senzorů

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 5. 2010 17:37
Triliony senzorů by měly během několika let sledovat vešekeré dění na Zemi
Před senzory HP možná nebude úniku
Před senzory HP možná nebude úniku | Foto: Google Earth

Los Angeles - Když v roce 1990 představil vědec Kris Pister svou vizi světa protkaného nesčetným množstvím senzorů menších než zrnko rýže, šlo o pouhý sen a hudbu vzdálené budoucnosti.

Letos, tedy o dvacet let později, ale přišla společnost Hewlett-Packard s velmi realistickým plánem, jak tuto síť trilionů senzorů vytvořit a dodala, že je tak schopna učinit během několika let.

Projekt, o kterém informovala CNN, nese ambiciózní název Centrální nervový systém Země a měl by se skládat z miniaturních senzorů - tzv. Chytrého prachu (Smart Dust). Čidla by měla být rozmístěna po celé planetě a podobně jako nervová zakončení v lidském těle v reálném čase vytvářet celkový obrázek o dění na Zemi.

Zařízení, které jsou i s ochranným kovovým obalem zatím pořád relativně velká (asi jako videokazeta) by pak sledovala lidi, dění ve městech i přírodě.

Mezi největší výhody systému by patřila schopnost předpovídat přírodní katastrofy (například dříve varovat před zemětřesením) monitorovat a řídit dopravu nebo sledovat a přizpůsobovat distribuci energií. Autoři projektu vycházejí z toho, že bychom mohli se zdroji (především elektrickou energií) nakládat mnohem efektivněji, kdybychom viděli, co se na světě děje v reálném čase.

Dalekohled pro Velkého bratra?

Na druhou stranu ale instalace senzorů znamená trvalý dohled nad našimi aktivitami a tím pádem také představuje ohrožení soukromí. „Jelikož mluvíme o trilionech nedetekovatelných senzorů, potenciálně jde o velmi vážné narušení soukromí," konstatuje advokát zabývající se ochranou soukromí Lee Tien z nadace Electronic Frontier.

Součástí systému by se mohly stát i naše mobilní telefony
Součástí systému by se mohly stát i naše mobilní telefony | Foto: Reuters

To podle něj neznamená, že by se mělo od projektu ustoupit, ale vývojáři by měli být velice opatrní a na ochranu soukromí nezapomínat. Senzory využívají pro komunikaci zvláštní druh Wi-Fi, které v sobě má zabudovány všechny dostupné formy zabezpečení bezdrátového přenosu dat.  

Přesto je přenos informací prostřednictvím Wi-Fi podle mnohých nedostatečně zabezpečený. Jako o alternativě k senzorům a jejich Wi-Fi vysílání se uvažuje o tom, že by byly jako jednotlivé články nervového systému země využity mobilní telefony.

Začne to za dva roky

Podle Peta Hartwella, jednoho z výzkumných pracovníků, který se na přípravě projektu podílí, začne Hewlett-Packard s instalací prvního milionů senzorů ve spolupráci se firmou Shell. První čidla by měla pomáhat hledat ropu.

Přestože už vývoj projektu značně pokročil, čeká HP ještě dlouhá cesta. Hlavním problémem jsou zatím příliš rozměrné senzory (velikosti VHS kazety). Cílem je velikost jednoho čtverečního milimetru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy