Železný vrací úder. Srovnává Cohn-Bendita s Heydrichem

Blahoslav Hruška
9. 12. 2008 16:01
Český europoslanec se zastal hlavy státu v dopise adresovaném šéfovi EP
Vladimír Železný patří k euroskeptikům stejně jako Václav Klaus
Vladimír Železný patří k euroskeptikům stejně jako Václav Klaus | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha/Brusel - Roztržka mezi prezidentem Václavem Klausem a šéfy frakcí v Evropském parlamentu, která se odehrála minulý pátek na Pražském hradě, má další dohru.

Ostrý tón předsedy evropských zelených Daniela Cohn-Bendita, který po Klausovi chtěl, aby vysvětlil svůj vztah se známým irským podnikatelem a euroskeptikem Declanem Ganleym, a upozornil prezidenta na nesrovnalosti ve financování irské kampaně proti Lisabonu, kritizoval jeho kolega v Evropském parlamentu a někdejší televizní ředitel Vladimír Železný.

A pěkně zostra - Cohn-Bendita neváhal srovnat s Heydrichem. "Přesně tímto tónem a dokonce s podobným obsahem, tak hovořil jen nacistický říšský protektor Reinhard Heydrich s protektorátním prezidentem Emilem Háchou," napsal v dopise adresovaném předsedovi europarlamentu Hans-Gertu Pötteringovi, který se inkriminované schůzky zúčastnil.

Železný také lituje, že sám Pöttering dal tomuto "hulvátskému chování" průchod.

Nacistické reminiscence jsou přitom vnímány na půdě evropských institucí jako nemístné. Velký skandál například před několika lety způsobil italský premiér Silvio Berlusconi, který přirovnal šéfa frakce eurosocialistů Martina Schulze (i ten byl v pátek na Pražském hradě) ke kápovi z koncentráku.

Železný, který zasedá v euroskeptickém klubu Nezávislí/Demokracie, je v poslední době dáván do souvislosti se vznikem evropské odnože Ganleyho strany Libertas.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Čech odsouzený ve Francii za pašování migrantů je na svobodě

Český řidič, kterého v roce 2018 francouzský soud poslal do vězení za pašování migrantů, je na svobodě. Informaci potvrdil europoslanec Tomáš Zdechovský, který se případu dlouhodobě věnuje. Jiří Sagan si odpykal dvouletý trest, nyní se podle Zdechovského zdržuje ve Španělsku.

V roce 2018 francouzská policie při kontrole Saganova kamionu v přístavním městě Calais objevila skupinu Iráčanů. Soud později Čechovi uložil za pašování migrantů nejdříve trest vězení v délce 18 měsíců, loni jej zpřísnil na dva roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy