Železný vrací úder. Srovnává Cohn-Bendita s Heydrichem

Blahoslav Hruška
9. 12. 2008 16:01
Český europoslanec se zastal hlavy státu v dopise adresovaném šéfovi EP
Vladimír Železný patří k euroskeptikům stejně jako Václav Klaus
Vladimír Železný patří k euroskeptikům stejně jako Václav Klaus | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha/Brusel - Roztržka mezi prezidentem Václavem Klausem a šéfy frakcí v Evropském parlamentu, která se odehrála minulý pátek na Pražském hradě, má další dohru.

Ostrý tón předsedy evropských zelených Daniela Cohn-Bendita, který po Klausovi chtěl, aby vysvětlil svůj vztah se známým irským podnikatelem a euroskeptikem Declanem Ganleym, a upozornil prezidenta na nesrovnalosti ve financování irské kampaně proti Lisabonu, kritizoval jeho kolega v Evropském parlamentu a někdejší televizní ředitel Vladimír Železný.

A pěkně zostra - Cohn-Bendita neváhal srovnat s Heydrichem. "Přesně tímto tónem a dokonce s podobným obsahem, tak hovořil jen nacistický říšský protektor Reinhard Heydrich s protektorátním prezidentem Emilem Háchou," napsal v dopise adresovaném předsedovi europarlamentu Hans-Gertu Pötteringovi, který se inkriminované schůzky zúčastnil.

Železný také lituje, že sám Pöttering dal tomuto "hulvátskému chování" průchod.

Nacistické reminiscence jsou přitom vnímány na půdě evropských institucí jako nemístné. Velký skandál například před několika lety způsobil italský premiér Silvio Berlusconi, který přirovnal šéfa frakce eurosocialistů Martina Schulze (i ten byl v pátek na Pražském hradě) ke kápovi z koncentráku.

Železný, který zasedá v euroskeptickém klubu Nezávislí/Demokracie, je v poslední době dáván do souvislosti se vznikem evropské odnože Ganleyho strany Libertas.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lipsko navzdory střelecké převaze pouze remizovalo ve Stuttgartu

Fotbalisté Lipska v úvodním kole Bundesligy remizovali ve Stuttgartu 1:1. O jediný gól hostů se postaral nejlepší hráč minulé ligové sezony Christopher Nkunku. Čtvrtému týmu minulé sezony nestačilo na výhru ani 27 střel a po prohře v Superpoháru s Bayernem Mnichov si připsali ztrátu i v ligové soutěži.

V 8. minutě otevřel skóre francouzský útočník Nkunku, který byl díky 20 brankám a 13 asistencím vyhlášen nejlepším hráčem minulé ligové sezony. I druhý gól vstřelil francouzský fotbalista, záložník Stuttgartu Ahamada, který ve 31. minutě vyrovnal. Patnáctý tým minulé sezony prohrál s Lipskem předchozích šest zápasů za sebou, ve druhém poločase však i přes velkou útočnou aktivitu hostů neinkasoval.

Další zprávy