Železný vrací úder. Srovnává Cohn-Bendita s Heydrichem

Blahoslav Hruška
9. 12. 2008 16:01
Český europoslanec se zastal hlavy státu v dopise adresovaném šéfovi EP
Vladimír Železný patří k euroskeptikům stejně jako Václav Klaus
Vladimír Železný patří k euroskeptikům stejně jako Václav Klaus | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha/Brusel - Roztržka mezi prezidentem Václavem Klausem a šéfy frakcí v Evropském parlamentu, která se odehrála minulý pátek na Pražském hradě, má další dohru.

Ostrý tón předsedy evropských zelených Daniela Cohn-Bendita, který po Klausovi chtěl, aby vysvětlil svůj vztah se známým irským podnikatelem a euroskeptikem Declanem Ganleym, a upozornil prezidenta na nesrovnalosti ve financování irské kampaně proti Lisabonu, kritizoval jeho kolega v Evropském parlamentu a někdejší televizní ředitel Vladimír Železný.

A pěkně zostra - Cohn-Bendita neváhal srovnat s Heydrichem. "Přesně tímto tónem a dokonce s podobným obsahem, tak hovořil jen nacistický říšský protektor Reinhard Heydrich s protektorátním prezidentem Emilem Háchou," napsal v dopise adresovaném předsedovi europarlamentu Hans-Gertu Pötteringovi, který se inkriminované schůzky zúčastnil.

Železný také lituje, že sám Pöttering dal tomuto "hulvátskému chování" průchod.

Nacistické reminiscence jsou přitom vnímány na půdě evropských institucí jako nemístné. Velký skandál například před několika lety způsobil italský premiér Silvio Berlusconi, který přirovnal šéfa frakce eurosocialistů Martina Schulze (i ten byl v pátek na Pražském hradě) ke kápovi z koncentráku.

Železný, který zasedá v euroskeptickém klubu Nezávislí/Demokracie, je v poslední době dáván do souvislosti se vznikem evropské odnože Ganleyho strany Libertas.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Předpovědi v Austrálii varují před silnými bouřkami a záplavami

Východ Austrálie nyní místo ohně ohrožuje voda. Předpověď počasí pro australský stát Victoria zasažený v posledních měsících rozsáhlými požáry varuje před silnými bouřkami a případnými záplavami. Informuje o tom zpravodajský server BBC. Nedávné lijáky v místě sice část ohňů uhasily, na svědomí ale mají i výpadky energií a silniční uzávěry. Trpí také australský cestovní ruch. Požáry vypukly v září. Od té doby zničily tisíce domů, sežehly území o rozloze větší než má Česko a připravily o život 29 lidí a miliony zvířat. Vlhké počasí nyní pomáhá situaci zklidnit. Australská vláda znepokojená snížením zájmu turistů o návštěvu země navíc oznámila balíček opatření, který by měl turistický ruch oživit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na pražském Chodově neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků

Na pražském Chodově v sobotu večer dva neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků. Zranění jsou v nemocnici. Kriminalisté zatím nestanovili, o jaký trestný čin šlo. Na webu pražské policie to uvedl mluvčí Jan Rybanský. Útočníci napadli mladíky kolem 22:00 v Hrudičkově ulici. "Způsobili jim bodná zranění v horní části těla. Napadení byli ihned po incidentu okamžitě odvezeni do nemocnice k ošetření," uvedl mluvčí. Právní kvalifikaci skutku vyšetřovatelé podle Rybanského zatím neurčili. "Bude se odvíjet také od závažnosti způsobených zranění," doplnil mluvčí. Další informace policie nechce poskytovat, aby nezmařila vyšetření případu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy