Zveřejněny unikátní záběry vzácného nosorožce

rst, ČTK
15. 5. 2007 13:00
Zvíře natočila skrytá kamera v džungli na Borneu

Kuala Lumpur - Nejprve se krmí listy, prohledává okolí a nakonec dokonce očuchává kameru ukrytou ve stromě uprostřed džungle na indonéském ostrově Borneo.

Unikátní záběry vzácného nosorožce, který je ve srovnání se svými ostatními příbuznými podstatně menší a za poslední dva miliony let se takřka nevyvíjel se podařilo získat vědcům ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

Jde o vzácné záběry, neboť toto zvíře lze kvůli jeho plachosti jen velmi obtížně vyfotit či nafilmovat. Díky maskované kameře umístěné uprostřed džungle se podařilo natočit dvouapůlminutový záběr vzácného živočicha uprostřed noci.

V přírodě jich je už jen 25

"Jsou to krajně bázlivá zvířata a prakticky nikdy nepřicházejí do styku s lidmi. Toto video nám dává ohromnou příležitost dovědět se, jak se tento živočich chová, když je ve svém přirozeném prostředí," upozornil ředitel služby na záchranu zvěře na ostrově Borneo.

Video s nosorožcem

Hearth of Borneo

Prohlédněte si unikátní záběry nosorožce na stránkách WWF - více ZDE

Podle odborníků na ostrově přežívá asi 25 jedinců tohoto bornejského poddruhu nosorožce sumaterského. Je to vůbec nejmenší nosorožec - váží maximálně jen 800 kilogramů, zatímco ostatní druhy mohou vážit až 3000 kilogramů.

Poslední přežívající zástupci svého druhu byli lokalizováni v pralesích Sabahu v oblasti známé jako "srdce Bornea".

Je to tak obtížně zachytitelné zvíře, že na svobodě bylo poprvé vyfotografováno teprve před necelým rokem. A v sabažské lokalitě, kde se podařilo natočit video, nebyl nosorožec spatřen déle než 20 let.

WWF upozorňuje, že situace tohoto druhu je tak ožehavá, že by mohl zmizet za necelých deset let vinou ničení jeho životního prostoru, divoké těžby dřeva, pytláctví i vinou nízké reprodukce.

 

Právě se děje

Další zprávy