Zveřejněny unikátní záběry vzácného nosorožce

rst, ČTK
15. 5. 2007 13:00
Zvíře natočila skrytá kamera v džungli na Borneu

Kuala Lumpur - Nejprve se krmí listy, prohledává okolí a nakonec dokonce očuchává kameru ukrytou ve stromě uprostřed džungle na indonéském ostrově Borneo.

Unikátní záběry vzácného nosorožce, který je ve srovnání se svými ostatními příbuznými podstatně menší a za poslední dva miliony let se takřka nevyvíjel se podařilo získat vědcům ze Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

Jde o vzácné záběry, neboť toto zvíře lze kvůli jeho plachosti jen velmi obtížně vyfotit či nafilmovat. Díky maskované kameře umístěné uprostřed džungle se podařilo natočit dvouapůlminutový záběr vzácného živočicha uprostřed noci.

V přírodě jich je už jen 25

"Jsou to krajně bázlivá zvířata a prakticky nikdy nepřicházejí do styku s lidmi. Toto video nám dává ohromnou příležitost dovědět se, jak se tento živočich chová, když je ve svém přirozeném prostředí," upozornil ředitel služby na záchranu zvěře na ostrově Borneo.

Video s nosorožcem

Hearth of Borneo

Prohlédněte si unikátní záběry nosorožce na stránkách WWF - více ZDE

Podle odborníků na ostrově přežívá asi 25 jedinců tohoto bornejského poddruhu nosorožce sumaterského. Je to vůbec nejmenší nosorožec - váží maximálně jen 800 kilogramů, zatímco ostatní druhy mohou vážit až 3000 kilogramů.

Poslední přežívající zástupci svého druhu byli lokalizováni v pralesích Sabahu v oblasti známé jako "srdce Bornea".

Je to tak obtížně zachytitelné zvíře, že na svobodě bylo poprvé vyfotografováno teprve před necelým rokem. A v sabažské lokalitě, kde se podařilo natočit video, nebyl nosorožec spatřen déle než 20 let.

WWF upozorňuje, že situace tohoto druhu je tak ožehavá, že by mohl zmizet za necelých deset let vinou ničení jeho životního prostoru, divoké těžby dřeva, pytláctví i vinou nízké reprodukce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy