Zprávy mezi sousty rohlíku. Evropa 25 let snídá s TV

Blahoslav Hruška
17. 1. 2008 9:26
Před čtvrt stoletím spustila BBC svůj ranní program
Foto: BBC

Londýn - Káva, narychlo snědená snídaně a k tomu jako kulisa puštěná televize. Tak nějak vypadá ráno v milionech evropských domácností. Evropané snídají s televizí již čtvrt století.

Vůbec první ranní blok vyplněný zprávami, předpovědí počasí, ale i rozhovory s hosty, spustila britská BBC přesně před 25 lety. Ve čtvrtek 17. ledna 1983 o půl sedmé ráno pozdravili ze studia Lime Grove vstávající Británii moderátoři Frank Bouch a Selina Scott.

A odstartovali tak éru ranního televizního bloku, bez něhož se dnes neobejde žádná velká televize.

Vyvážený mix zábavy a informací totiž zabral a ukázalo se, že diváci vnímají televizi i jinak než jako kino v malé bedničce, které si pouští v příšeří obývacího pokoje.

Zdaleka ne všichni ale věřili, že vysílat brzy ráno má vůbec smysl. "Není žádný pádný důvod, proč by se kdokoliv inteligentní měl na něco takového dívat," věštil v roce 1982 o programu Breakfast Time komentátor konzervativního týdeníku The Spectator.

TV jako přirozená součást domácnosti. Právě na této myšlence staví i ranní zprávy.
TV jako přirozená součást domácnosti. Právě na této myšlence staví i ranní zprávy. | Foto: Jaroslav Pikous Aktuálně.cz

Také mediální analytici tvrdili, že Británie není Amerika, kde ranní bloky běžely již od roku 1952 a kde se televizní obrazovka stala běžnou výbavou kuchyně. Britové prý televizi sledují bedlivěji, na což ráno nebudou mít čas.

Tehdy druhý nejdražší projekt BBC (víc stálo jen spuštění druhého programu) ale zabral. "Byl to skvělý start. Dokonce ani večerní program nebyl tak úspěšný," pochvaloval si později šéf stanice Alasdair Milne. 

Jen dva týdny po BBC odstartovala svůj pravidelný blok Good Morning, Britain také ITV, která ho ale začala připravovat ještě dříve než veřejnoprávní stanice.

Rádio s obrazovkou

Průkopníkem na kontinentu byl německý kanál Sat 1, který snídaňový blok nabídl v roce 1987.

Zatímco dnes už pozvání do ranního studia neodmítají ani špičkoví politici, podstata vysílání zůstala stejná. Na rozdíl od večerních zpráv, které by měly nabízet kvalitní obrazový materiál, funguje ranní vysílání v podstatě jako rádio s obrazovkou.

Divák totiž obraz sleduje většinou jen periferně, a to ještě mezi dvěma sousty rohlíku.

 

Právě se děje

Další zprávy