Zmocněnec OSN pro Libyi odsoudil útok na letiště v Tripolisu

ČTK ČTK
8. 4. 2019 23:46
Zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé dnes odsoudil letecký útok na jediné fungující letiště v Tripolisu. Nálet na letiště Mitiga je podle něj "vážným porušením humanitárního práva". Libyjská národní armáda (LNA) generála Chalífy Haftara, která je spřízněna s odpadlickou vládou na východě země, potvrdila, že stojí za dnešním útokem. Její mluvčí podle agentury Reuters uvedl, že nemířili na civilní letouny, ale na stíhací letoun MiG, který byl na letišti zaparkován. Letiště muselo být po náletu na několik hodin uzavřeno.
Foto: Reuters

Letiště Mitiga se nachází asi osm kilometrů východně od centra Tripolisu. Podle jednoho z letištních pracovníků nebyl při náletu nikdo zraněn. Veškeré lety byly pozastaveny na několik hodin, později ale bylo letiště opět otevřeno. V příštích dnech bude vždy otevřeno od 7:00 do 19:00. Na oficiální facebookové stránce Mitigy se objevila informace, že na letiště zaútočila stíhačka. Bližší podrobnosti tam ale uvedeny nebyly.

Střety mezi členy Haftarovy armády a jednotkami mezinárodně uznávané vlády se v posledních dnech vyhrotily a podle agentury AP v bojích zatím zahynulo nejméně 51 lidí, jak bojovníků, tak civilistů. Podle OSN přišlo kvůli násilnostem o střechu nad hlavou na 3400 lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) informovala, že mezi mrtvými jsou i dva lékaři, kteří byli zabiti, když se snažili "evakuovat zraněné pacienty z oblastí zasažených konfliktem".

O situaci v Libyi spolu dnes telefonicky hovořili libyjský premiér Fáiz Sarrádž z mezinárodně uznávané vlády národní jednoty a francouzský prezident Emmanuel Macron. Tématem rozhovoru byla právě bezpečnostní situace v Tripolisu po vyostření násilností.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu LNA, neuznává vládu v Tripolisu, za níž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku a ropnou společnost.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy