Zmocněnec OSN pro Libyi odsoudil útok na letiště v Tripolisu

ČTK ČTK
8. 4. 2019 23:46
Zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé dnes odsoudil letecký útok na jediné fungující letiště v Tripolisu. Nálet na letiště Mitiga je podle něj "vážným porušením humanitárního práva". Libyjská národní armáda (LNA) generála Chalífy Haftara, která je spřízněna s odpadlickou vládou na východě země, potvrdila, že stojí za dnešním útokem. Její mluvčí podle agentury Reuters uvedl, že nemířili na civilní letouny, ale na stíhací letoun MiG, který byl na letišti zaparkován. Letiště muselo být po náletu na několik hodin uzavřeno.
Foto: Reuters

Letiště Mitiga se nachází asi osm kilometrů východně od centra Tripolisu. Podle jednoho z letištních pracovníků nebyl při náletu nikdo zraněn. Veškeré lety byly pozastaveny na několik hodin, později ale bylo letiště opět otevřeno. V příštích dnech bude vždy otevřeno od 7:00 do 19:00. Na oficiální facebookové stránce Mitigy se objevila informace, že na letiště zaútočila stíhačka. Bližší podrobnosti tam ale uvedeny nebyly.

Střety mezi členy Haftarovy armády a jednotkami mezinárodně uznávané vlády se v posledních dnech vyhrotily a podle agentury AP v bojích zatím zahynulo nejméně 51 lidí, jak bojovníků, tak civilistů. Podle OSN přišlo kvůli násilnostem o střechu nad hlavou na 3400 lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) informovala, že mezi mrtvými jsou i dva lékaři, kteří byli zabiti, když se snažili "evakuovat zraněné pacienty z oblastí zasažených konfliktem".

O situaci v Libyi spolu dnes telefonicky hovořili libyjský premiér Fáiz Sarrádž z mezinárodně uznávané vlády národní jednoty a francouzský prezident Emmanuel Macron. Tématem rozhovoru byla právě bezpečnostní situace v Tripolisu po vyostření násilností.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu LNA, neuznává vládu v Tripolisu, za níž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku a ropnou společnost.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 50 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy