Zhruba polovina milionářů z Číny plánuje emigraci

Jana Černá
10. 8. 2012 18:16
Ekonomika země zpomaluje, Číňané se chtějí stěhovat. Do ciziny posílají i své děti
Šanghaj.
Šanghaj. | Foto: Isifa/Thinkstock

Peking - Více než polovina čínských milionářů touží po životě v cizině.

Hospodářský růst země sice zpomaluje jen mírně, bohatí se ale začínají obávat o zachování životního standardu svých rodin. Celých 85 % z nich plánuje poslat své děti do zahraničních škol.

Plány na emigraci si již přímo splnilo 16 % milionářů, popřípadě už zažádali o zahraniční vízum. Dalších 44 % uvedlo, že se chce přestěhovat v blízké budoucnosti. Nejčastěji míří do Kanady, USA a Singapuru.

Výzkum, který přinesl měsíčník Hurun Report, považuje za milionáře člověka s majetkem přesahujícím 10 milionů jüanů ve fixních i investovatelných aktivech, tedy asi s 32 miliony korun. Na každých 1300 Číňanů pak připadá jeden milionář.

Hurun Report se dlouhodobě zabývá mapováním socioekonomické situace bohatých Číňanů, do výzkumu nezahrnuje občany z Hongkongu, Macaa a Tchaj-wanu.

Nejvíce milionářů se v Číně tradičně vyskytuje v pobřežním pásmu země, které se táhne od severu přes východ až na jih. Jen 16 % bohatých žije v západních regionech, naopak největší koncentraci boháčů má Peking se 179 tisíci milionáři, provincie Kuang-tung na jihu země a Šanghaj.

Letošní výsledky hloubkových rozhovorů Hurun Report s 503 milionáři odráží obavy Číňanů ze zpomalování ekonomiky nejlidnatější země světa. Důvěru v ní podle nezkrácené, čínské verze výsledků průzkumu vyjádřilo jen 28 % bohatých oproti 54 % v roce 2010.

Projevuje se to jednak zvýšeným počtem emigrantů, ale i větším množstvím investic na zahraničních trzích, především do nemovitostí. Zvýšil se i počet rodičů, kteří posílají své děti studovat do zahraničí, nejčastěji do USA, Velké Británie nebo do Kanady.

Oblíbenou aktivitou je ale mezi čínskými boháči stále cestování, ze světových destinací nejčastěji navštěvují Francii, USA a Austrálii.

I přes klesající důvěru v ekonomický vývoj počet čínských milionářů každoročně stoupá. Letos poprvé převýšil milion osob a oproti loňskému roku tak zaznamenal 6,3% růst.

Stoupá i počet tzv. superbohatých, lidí s majetkem nad 100 milionů jüanů, tedy v přepočtu asi 320 milionů korun. Tento rok jich Čína eviduje 63 500, z toho šestina žije v hlavním městě.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy