Zhruba polovina milionářů z Číny plánuje emigraci

Jana Černá
10. 8. 2012 18:16
Ekonomika země zpomaluje, Číňané se chtějí stěhovat. Do ciziny posílají i své děti
Šanghaj.
Šanghaj. | Foto: Isifa/Thinkstock

Peking - Více než polovina čínských milionářů touží po životě v cizině.

Hospodářský růst země sice zpomaluje jen mírně, bohatí se ale začínají obávat o zachování životního standardu svých rodin. Celých 85 % z nich plánuje poslat své děti do zahraničních škol.

Plány na emigraci si již přímo splnilo 16 % milionářů, popřípadě už zažádali o zahraniční vízum. Dalších 44 % uvedlo, že se chce přestěhovat v blízké budoucnosti. Nejčastěji míří do Kanady, USA a Singapuru.

Výzkum, který přinesl měsíčník Hurun Report, považuje za milionáře člověka s majetkem přesahujícím 10 milionů jüanů ve fixních i investovatelných aktivech, tedy asi s 32 miliony korun. Na každých 1300 Číňanů pak připadá jeden milionář.

Hurun Report se dlouhodobě zabývá mapováním socioekonomické situace bohatých Číňanů, do výzkumu nezahrnuje občany z Hongkongu, Macaa a Tchaj-wanu.

Nejvíce milionářů se v Číně tradičně vyskytuje v pobřežním pásmu země, které se táhne od severu přes východ až na jih. Jen 16 % bohatých žije v západních regionech, naopak největší koncentraci boháčů má Peking se 179 tisíci milionáři, provincie Kuang-tung na jihu země a Šanghaj.

Letošní výsledky hloubkových rozhovorů Hurun Report s 503 milionáři odráží obavy Číňanů ze zpomalování ekonomiky nejlidnatější země světa. Důvěru v ní podle nezkrácené, čínské verze výsledků průzkumu vyjádřilo jen 28 % bohatých oproti 54 % v roce 2010.

Projevuje se to jednak zvýšeným počtem emigrantů, ale i větším množstvím investic na zahraničních trzích, především do nemovitostí. Zvýšil se i počet rodičů, kteří posílají své děti studovat do zahraničí, nejčastěji do USA, Velké Británie nebo do Kanady.

Oblíbenou aktivitou je ale mezi čínskými boháči stále cestování, ze světových destinací nejčastěji navštěvují Francii, USA a Austrálii.

I přes klesající důvěru v ekonomický vývoj počet čínských milionářů každoročně stoupá. Letos poprvé převýšil milion osob a oproti loňskému roku tak zaznamenal 6,3% růst.

Stoupá i počet tzv. superbohatých, lidí s majetkem nad 100 milionů jüanů, tedy v přepočtu asi 320 milionů korun. Tento rok jich Čína eviduje 63 500, z toho šestina žije v hlavním městě.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy