Zhruba polovina milionářů z Číny plánuje emigraci

Jana Černá
10. 8. 2012 18:16
Ekonomika země zpomaluje, Číňané se chtějí stěhovat. Do ciziny posílají i své děti
Šanghaj.
Šanghaj. | Foto: Isifa/Thinkstock

Peking - Více než polovina čínských milionářů touží po životě v cizině.

Hospodářský růst země sice zpomaluje jen mírně, bohatí se ale začínají obávat o zachování životního standardu svých rodin. Celých 85 % z nich plánuje poslat své děti do zahraničních škol.

Plány na emigraci si již přímo splnilo 16 % milionářů, popřípadě už zažádali o zahraniční vízum. Dalších 44 % uvedlo, že se chce přestěhovat v blízké budoucnosti. Nejčastěji míří do Kanady, USA a Singapuru.

Výzkum, který přinesl měsíčník Hurun Report, považuje za milionáře člověka s majetkem přesahujícím 10 milionů jüanů ve fixních i investovatelných aktivech, tedy asi s 32 miliony korun. Na každých 1300 Číňanů pak připadá jeden milionář.

Hurun Report se dlouhodobě zabývá mapováním socioekonomické situace bohatých Číňanů, do výzkumu nezahrnuje občany z Hongkongu, Macaa a Tchaj-wanu.

Nejvíce milionářů se v Číně tradičně vyskytuje v pobřežním pásmu země, které se táhne od severu přes východ až na jih. Jen 16 % bohatých žije v západních regionech, naopak největší koncentraci boháčů má Peking se 179 tisíci milionáři, provincie Kuang-tung na jihu země a Šanghaj.

Letošní výsledky hloubkových rozhovorů Hurun Report s 503 milionáři odráží obavy Číňanů ze zpomalování ekonomiky nejlidnatější země světa. Důvěru v ní podle nezkrácené, čínské verze výsledků průzkumu vyjádřilo jen 28 % bohatých oproti 54 % v roce 2010.

Projevuje se to jednak zvýšeným počtem emigrantů, ale i větším množstvím investic na zahraničních trzích, především do nemovitostí. Zvýšil se i počet rodičů, kteří posílají své děti studovat do zahraničí, nejčastěji do USA, Velké Británie nebo do Kanady.

Oblíbenou aktivitou je ale mezi čínskými boháči stále cestování, ze světových destinací nejčastěji navštěvují Francii, USA a Austrálii.

I přes klesající důvěru v ekonomický vývoj počet čínských milionářů každoročně stoupá. Letos poprvé převýšil milion osob a oproti loňskému roku tak zaznamenal 6,3% růst.

Stoupá i počet tzv. superbohatých, lidí s majetkem nad 100 milionů jüanů, tedy v přepočtu asi 320 milionů korun. Tento rok jich Čína eviduje 63 500, z toho šestina žije v hlavním městě.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Sarkozy musí na rok do vězení. Je vinen z korupce, rozhodl francouzský soud

Pařížský soud v pondělí uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem a uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters druhým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy