Žhavé Tokio se chystá na olympijské hry. Kvůli vysokým teplotám budou i rozprašovače pro maratonce

ČTK ČTK
23. 7. 2018 10:30
Některé trasy budou pokryty povrchem schopným absorbovat dešťovou vodu, která se bude při stoupající teplotě odpařovat, aby ochlazovala vzduch.
Maratonský běžec Stephen Kiprotich - ilustrační foto.
Maratonský běžec Stephen Kiprotich - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tokio - Vlny letních veder, které sužují Japonsko, si každoročně vyžádají několik set obětí. Pořadatelé olympijských her v Tokiu plánovaných na rok 2020 ale bez ohledu na názor expertů soudí, že mohou omezit rizika jak pro sportovce, tak pro diváky.

Olympijské hry se už konaly v teplejších nebo vlhčích městech, než je Tokio, například v roce 2004 v Aténách nebo v roce 2008 v Pekingu. Nicméně se svými 35 až 40 stupni ve stínu a více než osmdesátiprocentní vlhkostí má japonská metropole kombinaci, která může být smrtící.

V období mezi červencem a zářím končí desetitisíce lidí v nemocnici kvůli úžehu nebo úpalu a stovky jich zemřou. Olympijské hry se přitom budou konat od 24. července do 9. srpna.

"Japonsko není první zemí, kde se budou konat olympijské hry za podmínek mimořádného vedra," řekl agentuře AFP viceprezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) John Coates.

Experti ale tak smířliví nejsou. "Ve srovnání s minulými olympijskými hrami to budou hry za tvrdších podmínek, pokud jde o vedro," soudí profesor urbanistiky na Tokijské univerzitě Makoto Jokohari. V roce 1964 se z téhož důvodu konaly v Tokiu olympijské hry až v říjnu. Tehdy však nebyly takové techniky jako dnes, namítají pořadatelé.

"Sporty, které vzbuzují nejvíce znepokojení, jsou ty, které se budou odehrávat mimo stadion," vysvětluje hlavní ředitel plánování strategie organizátorského výboru pro olympijské hry v Tokiu Tecuo Egawa. Maraton, jachting, kanoistika a golf se budou konat za zvláštních opatření jak pro sportovce, tak pro publikum.

Maraton už v sedm ráno

Tokijská radnice a pořadatelé her oznámili opatření, jako jsou zvláštní oděvy absorbující sluneční paprsky či mobilní rozprašovače podél trasy maratonu. Jinde budou trasy pokryty povrchem schopným absorbovat dešťovou vodu, která se bude při stoupající teplotě odpařovat, aby ochlazovala vzduch.

I když pořadatelé předpokládají, že ve městě bude 116 kilometrů zvláštních tras, podle expertů to nestačí.

"Bude třeba naplánovat maraton brzy ráno, aby se sportovci vyhnuli vedru, jako jsme to udělali na předchozích olympijských hrách," říká Coates. Běh tak začne o půl hodiny dříve, v sedm hodin ráno.

"Budeme mít stany zastiňující prostor před vchody a chceme omezit na 20 minut dobu čekání ve frontách," upřesňuje Egawa. "Budou zde velké ventilátory, klimatizované zóny pro poskytování první pomoci a odpočinková zařízení," dodává.

Pořadatelé připravují také opatření k omezení stresu, který ztěžuje dýchání a zvyšuje rizika přehřátí. "Představujeme si, že bychom pořádali menší představení a zábavu, z nichž některé by mohly zčásti spočívat v tom, že na diváky bude rozprašována voda," říká Egawa.

Nebezpečí před císařským palácem

Letní vedra jsou pro Tokio velkým problémem kvůli nedostatečnému proudění vzduchu a nedostatku zeleně. Teplota v metropoli za poslední století vzrostla o tři stupně, zatímco ve světě to je v průměru 0,7 stupně Celsia.

Jedním z projektů je obnova japonské tradice nazývané učimizu, která spočívá v tom, že se kropí silnice.

"Sportovci poběží za nebezpečných podmínek, zvláště v posledním úseku trasy před císařským palácem, kde není vůbec žádný stín," upozorňuje profesor Jokohari z Tokijské univerzity. Je škoda, že jeho názor nebyl vyslyšen, ačkoli je poradcem pořadatelského výboru her. Podle něho by měla být trasa změněna nebo dokonce přemístěna na sever země, kde je více stínu a únosnější teploty, dodává AFP.

Video: Diváci chtějí vidět krev, každý by měl za chyby platit, ale ne v takovém extrému, říká biker Kulhavý

Tratě se ztížily neadekvátně tomu, jak se zlepšila technika, myslí si jeden z nejúspěšnějších závodníků na horských kolech Jaroslav Kulhavý. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy