Zeman vzbuzuje lítost. Je to dno, Češi se přihlásili k malosti, hodnotí volby slovenský novinář Hríb

Jan Hejl Jan Hejl
31. 1. 2018 14:41
Slovenský týdeník Týždeň ztvárnil na titulní straně svého nejnovějšího vydání znovuzvoleného českého prezidenta Miloše Zemana jako unaveného dvouocasého lva se svatováclavskou korunou na hlavě a cigaretou v koutku úst.
Titulní strana slovenského týdeníku Týždeň.
Titulní strana slovenského týdeníku Týždeň. | Foto: Týždeň

Bratislava/Washington/Dublin - "Konec," hlásá hlavní titulek nejnovějšího vydání slovenského časopisu Týždeň při popisu vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách v Česku.

Týdeník, který umístil výraznou Zemanovu karikaturu na titulní stranu, popsal jeho výhru spíše jako vítězství Moskvy a Pekingu než Prahy. Výběr obrázku českého prezidenta vysvětlil pro Aktuálně.cz šéfredaktor Štefan Hríb: "Lev je symbol síly a hrdosti, ale ten český v podání hlavy státu dnes symbolizuje už jen staré sobectví a vzbuzuje spíš lítost než respekt," popsal Hríb.

Podle něj se Česko volbou Miloše Zemana přihlásilo k malosti, strachu i primitivnosti a agresivitě. "Už první tisková konference prezidenta ukázala, že mírnější Zemanovo chování je iluze. Trapná urážka redaktora České televize je přesnou zprávou o výsledku voleb a stavu Česka," narážel Hríb v rozhovoru pro Aktuálně.cz na víkendová slova hlavy státu o tom, že redaktor, který se snažil otázkou překřičet ruch v Zemanově štábu, má hlas "připomínající mutanta".

Slovenský šéfredaktor ve svém editorialu v úvodu vydání napsal, že Čechům duo Babiš-Zeman nepřál. Podle něj volby rozhodla mimo jiné "plebejskost mimopražského Česka" nebo otevřená podpora Zemanovi ze strany Andreje Babiše a Tomia Okamury.

Zemanovo vítězství se zrodilo na šíření strachu, napsal Týždeň. "Na triumfech Babiše a nyní Zemana je však i něco pozitivního - totiž vědomí stavu, ve kterém se Česko ocitlo. Iluze o sobě má rozmetané, i české premiantství je mrtvé. Toto je dno," napsal slovenský šéfredaktor ostře.

Jako kampaň Trumpa

Znovuzvolení prezidenta Miloše Zemana naopak ocenila ruská média. List Rossijskaja gazeta v komentáři nazvaném Magie proti chemii tvrdí, že Miloš Zeman lépe vystihuje českou povahu a obavy českých občanů ze ztráty identity.

Foto: Týždeň

"Čeští občané rozumí svým dějinám, a proto nesmírně citlivě reagují na jakékoli pokusy omezit jejich národní svéráz, kulturu a nezávislost," napsala Rossijskaja gazeta s tím, že Zeman představuje "kvintesenci českého národního charakteru".

Volbou českého prezidenta se zabýval i americký list The Washington Post. Podle něj Zemanova výhra vypovídá víc o stavu západní demokracie, než bychom si přáli přiznat.

Prestižní deník přirovnal Zemanovu kampaň ke kampani amerického prezidenta Donalda Trumpa a upozornil, že nově zvolená hlava státu "mluví a jedná, jako kdyby byla pravým ruským agentem".

Podle Washington Post je Zeman prakticky jediný z lídrů západních států, který hájí anexi Krymu režimem ruského prezidenta Vladimira Putina a popírá přítomnost jeho vojsk na východě Ukrajiny.

"Vyzývá ke zrušení všech sankcí na tento režim. Po opětném sobotním zvolení zopakoval svůj návrh, aby Češi hlasovali v referendu, zda chtějí zůstat v NATO a EU, jejichž rozštěpení je nejcennějším cílem Kremlu," připomněl deník.

K tomuto názoru se připojil také dublinský list The Irish Times. Autor komentáře hodnotí české prezidentské volby titulkem "Voliči upřednostnili strach před fakty". Zároveň konstatoval, že Česko si v poslední době užívá ekonomický růst, nejnižší nezaměstnanost a masová migrace se země netýká.

"Přesto si Češi opětovně zvolili prezidenta, který šíří strašidelné příběhy o uprchlících a podezřívá Brusel," napsal The Irish Times a nazval Zemanova soupeře Jiřího Drahoše proevropským liberálem. Deník si také všiml, že Zeman svoje vítězství slavil s krajně pravicovým lídrem Tomiem Okamurou. Spojení prezidenta s předsedou SPD po volbách rovněž připomněla agentura Bloomberg.

Miloš Zeman můj hlas dostal, chci věřit tomu, že se pokusí příkopy zahrnovat, říká Jan Hamáček, kandidát na předsedu ČSSD. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 22 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy