Zázrak z Ercişi. V sutinách našli třetí živou

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 10. 2011 16:40
Turecko likviduje následky zemětřesení. Mrtvých stále přibývá
Záchrana učitelky Gozde Baharové.
Záchrana učitelky Gozde Baharové. | Foto: Reuters

Ankara - Novou naději přinesl tisícům zoufalých lidí, kteří po nedělním zemětřesení ve východním Turecku postrádají své blízké, příběh muže a ženy, jež se v nejhůře postiženém městě Erciş na východě země povedlo vyprostit živé.

Prvního člověka se podařilo zachránit ve středu ráno, zhruba šedesát hodin po zemětřesení. Odborníci přitom upozorňují, že živí vydrží pod sutinami 70 hodin, pak ale jejich šance na přežití rapidně klesá. Bez jídla by se obešli, bez vody ale ne.

Časně zrána zachytily miniaturní kamery v troskách několikapodlažní budovy pohyb. Následně v ní objevily živého člověka - osmnáctiletého studenta mechaniky Eyupa Erdema, který se do města přistěhoval teprve před měsícem. Jako zázrakem vyvázl jen s lehčími zraněními, která stačilo ošetřit pouze v provizorním lazaretu. Agentura AP posléze zveřejnila video z jeho záchrany.

Další šťastné překvapení čekalo záchranáře o šest hodin později, kdy v sutinách jiného domu našli živou ženu - sedmadvacetiletou učitelku angličtiny Gozde Baharovou. "Byla u nás v podnájmu," řekl agentuře AFP Akif Goltas s tím, že zasypanou ženu hledal záchranný tým celou noc.

Vytahování z trosek přihlížela její matka.

Po sedmašedesáti hodinách bez pomoci ale byla Baharová v kritickém stavu a při převozu do nemocnice ji zradilo srdce. Lékařům se sice podařilo učitelku oživit, žena však stále bojuje o život.

Malá hrdinka

Celkem se podařilo z trosek po celé zemi vyprostit čtyřicet přeživších. Mezi nimi i teprve čtrnáctidenní holčičku.

Azty přežila v ruinách osmačtyřicet hodin. Zachráněna byla v úterý. Média po celém světě rázem našla novou superstar - velmi pravděpodobně nejmladší v historii.

Azty, teprve 14denní zachráněná holčička.
Azty, teprve 14denní zachráněná holčička. | Foto: Reuters

Později se podařilo najít i její matku a babičku. Otec je ale stále pohřešován.

Ti, co z trosek vyvázli, jsou šťastní, ale panická hrůza, kterou pociťovali při nekonečném čekání na pomoc, je bude provázet po celý zbytek života.

"Byla to noční můra, děsivá noční můra. Zadržovali jsme dech, byli jsme vyprahlí žízní. Když konečně přišli záchranáři, řekli nám, ať vydržíme, že nás prý odtamtud dostanou do pěti minut. Vysvobodili nás až druhý den. Když si uvědomím, že jsem čekal na pomoc 33 hodin, musím říct, že jsem netušil, jak moc jsem trpělivý," popsal reportérům televize MSNBC jeden z přeživších Omer Yildiz.

Dobrých zpráv je ale po zemětřesení, které v neděli po poledni postihlo severovýchodní Turecko silou 7,2 stupně Richterovy škály, menšina. Převažují ty tragické. Úřady už evidují přes 460 mrtvých a na 1350 zraněných.

Zkázu po hlavním otřesu dokonaly asi dvě stovky následných otřesů. Šance, že by byl nalezen ještě někdo živý, navíc rychle klesají.

"V této chvíli nevíme o tom, že by byl v troskách někdo živý. Nenarazili jsme už na žádné další známky života. Začínáme se soustředit na vyprošťování ostatků obětí," řekl agentuře AP jeden ze záchranářů ve městě Erciş.

Pomoc přichází ze všech stran. I z Izraele

V postižené oblasti začíná hrozit humanitární katastrofa.

V postižené oblasti hrozí humanitární katastrofa.
V postižené oblasti hrozí humanitární katastrofa. | Foto: Reuters

V nejhůře postižených městech Erciş a Van se zřítilo nejméně 2262 domů a tisíce lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou, se tísní v provizorních stanech v době, kdy už do Turecka pomalu, ale jistě dorazila zima a teploty klesají k bodu mrazu. Brzy by mohl napadnout první sníh.

Organizace humanitární pomoci navíc vázne. Ankara proto změnila svůj původní záměr a přijala nabídku zahraniční pomoci. Vítány jsou dokonce i týmy záchranářů z Izraele, s nímž má země - hlavně kvůli izraelskému zásahu proti turecké lodi s pomocí pro Palestince z Gazy - v poslední době nebývale špatné vztahy.

 

Právě se děje

Další zprávy