Zase obrátil. Nezničitelný Pljuščenko chce na další hry

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 2. 2014 20:30
Tvrzení, že byl nucen závodit i přes zranění, olympionik dementoval. Chce zas vyhrávat.
Foto: Aktuálně.cz

Soči - Dvojnásobný olympijský vítěz Jevgenij Pljuščenko znovu překvapil. Ani ne týden poté, co kvůli zranění odstoupil z krasobruslařské soutěže jednotlivců a oznámil ukončení kariéry, prohlásil, že se chce stůj co stůj vrátit na led.

"Pokud to bude potřeba, podstoupím dalších deset operací. Nevylučuji, že se pokusím kvalifikovat i na páté olympijské hry," řekl v rozhovoru pro ruskou státní televizi.

V dřívějším interview pro americkou televizi CNN přitom ze zranění, kvůli němuž oznámil konec kariéry, nepřímo obvinil Ruskou bruslařskou federaci. Prohlásil, že ho nutila zajet krátký program, přestože těsně před závodem cítil problémy s opakovaně operovanými zády. Nabízel prý, že přepustí své místo jinému reprezentantovi.  

"Zeptali se mě, jestli chci závodit. Odpověděl jsem, že se necítím dobře. Že mám nejspíš svalové zranění, kvůli kterému jsem v týmové soutěži vynechal dva skoky. Vysvětlil jsem jim, že by možná měl jet někdo jiný. Požádal jsem je o to," prozradil Pljuščenko.

Po odvysílání rozhovoru se ale na stránkách Ruské bruslařské federace objevilo vyjádření, v němž Pljuščenko tvrdí, že odpovědi byly špatně formulovány, protože neumí dobře anglicky. "Rád bych jednoznačně prohlásil, že na mě ze strany federace tlak vyvíjen nebyl," píše se v prohlášení.

Tři comebacky, čtyři medaile

Následoval už zmiňovaný rozhovor pro ruskou televizi, v němž Jevgenij Pljuščenko oznámil třetí návrat.

První následoval po dvouleté sportovní pauze, kterou si fenomén světového krasobruslení naordinoval kvůli chronickým potížím se zády v roce 2006, po zisku zlata na olympiádě v Turíně. Druhé ukončení kariéry a další comeback následovaly v roce 2010 po stříbrném Vancouveru.

Pljuščenko
Pljuščenko | Video:

Sbírka medailí, jež hvězdný Rus získal na vrcholných akcích, je skutečně úctyhodná. Pod olympijskými kruhy vybojoval pro svou zemi dvě zlaté a dvě stříbrné medaile. Světovým šampionem se stal třikrát a mistrovství Evropy vyhrál dokonce sedmkrát.

Pljuščenko a švédská legenda Gillis Grafstrom jsou jedinými krasobruslaři, kterým se během kariéry povedlo získat čtyři olympijské medaile.

 

Právě se děje

Další zprávy