Zakladatel WikiLeaks Assange chce opustit londýnskou skrýš

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 18. 8. 2014 16:16
Policii se ale údajně vydat nehodlá. Australan strávil poslední dva roky za zdmi ekvádorského velvyslanectví. Vyhýbal se tak svému vydání do Švédska.
Zakladatel WikiLeaks Julian Assange
Zakladatel WikiLeaks Julian Assange | Foto: Reuters

Londýn - Julian Assange, zakladatel serveru WikiLeaks, má v plánu brzy opustit ekvádorskou ambasádu v Londýně.

Oznámil to na mimořádné tiskové konferenci. Třiačtyřicetiletý Australan strávil za zdmi zastupitelského úřadu poslední dva roky.

Jeho mluvčí Kristinn Hrafnsson ale posléze doplnil, že Assange nemá v úmyslu vydat se policii. Ambasádu údajně opustí pouze v případě, že Velká Británie "odvolá venkovní obléhání“ a umožní mu to.

Londýn ale v minulosti opakovaně uváděl, že zákony se musí dodržovat a že nehodlá ustoupit, doplnila agentura Reuters. V pondělí britské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Assange musí být vydán.

Údajné zdravotní problémy prý za rozhodnutím nestojí

Podle zpráv některých britských médií se u Assange během dlouhodobého dobrovolného "uvěznění" na velvyslanectví údajně objevila srdeční porucha, která by ho mohla zřejmě i ohrožovat na životě, a další zdravotní potíže.

Do nemocnice ale nemohl dojít kvůli obavám, že bude zatčen hned, jak vykročí z pozemku ambasády.

Sám Assange sice určité zdravotní problémy připustil, zároveň ale na pondělní tiskové konferenci uvedl, že důvody - o nichž hovoří média - za jeho chystaným odchodem z ambasády "pravděpodobně" nestojí.

"Brzy ambasádu opustím, ale zřejmě ne kvůli důvodům, které v tuto chvíli uvádějí Murdochova média a Sky News," řekl bez dalších podrobností.

Konkrétní datum, kdy chce odejít, nezveřejnil.

Foto: Reuters

Ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patino podle BBC potvrdil, že jeho země Assangeovi i nadále nabízí pomoc.

"Musí to skončit, dva roky jsou již příliš dlouhá doba, Julian Assange by měl být svobodný," prohlásil šéf diplomacie.

Patino prohlásil, že se pokusí o případu promluvit se svým britským protějškem.

Výslech ve Švédsku

"Pan WikiLeaks", jenž v minulosti publikoval statisíce tajných depeší, se na ambasádu uchýlil předloni v červnu.

Chtěl se tak vyhnout vydání do Švédska, kde ho chtějí vyslechnout kvůli podezření ze sexuálních deliktů. Assange tvrdí, že je nevinný a jde jen o zástěrku, jak by byl vzápětí vydán právě do Spojených států.

Tam by mu ovšem podle jeho slov hrozil trest smrti či transfer do neblaze proslulé věznice Guantánamo na Kubě.

Jak Australan v pondělí zdůraznil, švédské úřady za poslední dva roky ve vyšetřování údajného znásilnění nijak nepokročily. "Z ničeho jsem nebyl obviněn," uvedl.

Assangeův portál WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat.

Velký poprask způsobil ve světě v roce 2010, kdy vystavil americké dokumenty, jež získal od amerického vojáka Bradleyho Manninga. Desátník, který projevil přání žít jako žena a nyní se jmenuje Chelsea Manningová, byl v USA loni odsouzen do vězení na 35 let, připomněla ČTK.

______________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy