Zakážeme YouTube a Facebook, varoval turecký premiér

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 3. 2014 13:10
Recep Tayyip Erdogan reaguje na zveřejnění nahrávek, na nichž údajně otevřeně mluví o přijímání úplatků.
Turecký premiér Erdogan vyhlásil válku svobodnému internetu.
Turecký premiér Erdogan vyhlásil válku svobodnému internetu. | Foto: Reuters

Ankara - Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan pokračuje ve svém tažení proti svobodnému internetu.

Poté, co byl ve středu schválen zákon umožňující přísněji kontrolovat internet a blokovat bez soudního rozhodnutí některé webové stránky či klíčová slova, pohrozil ministerský předseda zákazem sociální sítě Facebook a videoserveru YouTube.

Nenecháme tenhle národ v milosti či nemilosti YouTube a Facebooku.

"Po 30. březnu (termín konání komunálních voleb - pozn. red.) přijmeme další opatření, včetně blokování (webů). Jsme rozhodnuti učinit nezbytné kroky, a to tím nejstriktnějším způsobem. Nenecháme tenhle národ v milosti či nemilosti YouTube a Facebooku," prohlásil ve čtvrtečním rozhovoru pro tureckou televizi ATV.

Synu, odnes z domu miliony

Další utažení "digitálních šroubů" přichází poté, co se v posledních 14 dnech na internetu objevila série nahrávek telefonních hovorů, v nichž údajně Erdogan mimo jiné instruuje svého syna Bilala, aby se uprostřed vyšetřování vládních korupčních skandálů zbavil milionů dolarů a eur hotovosti. Peníze z úplatků měly být ukryty v jejich soukromé rezidenci. 

Premiér pravost zvukových záznamů zpochybnil a prohlásil, že jde o předvolební diskreditační kampaň.

Konkrétně ukázal prstem na svého hlavního rivala - muslimského duchovního Fethullaha Gülena, jenž v současné době žije ve Spojených státech.

Turecká vláda chce občany "chránit" před nevhodným obsahem webu.
Turecká vláda chce občany "chránit" před nevhodným obsahem webu. | Foto: Reuters

Sociální sítě a internetová komunikace vůbec leží Erdoganovi v žaludku dlouhodobě. Během loňských masových protivládních demonstrací, které vypukly na istanbulském náměstí Taksim, označil za jednoho z původců protestů mikroblogovací síť Twitter.

Internetová společnost Google ve zprávě zveřejněné koncem minulého roku označila Turecko za zemi patřící k nejaktivnějším cenzorům webu. Turecko, které je součástí Severoatlantické aliance a usiluje o užší spolupráci s Evropskou unií, si kvůli tomu vysloužilo silnou kritiku Západu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy