Objevily se další dva záhadné monolity. Toto jsou hlavní teorie, kdo a proč je staví

Jana Václavíková Jana Václavíková
4. 12. 2020 6:53
Při sčítání divokých ovcí v americkém Utahu upoutal pozornost posádky vrtulníku neobvyklý stříbrný kovový předmět, který nezapadal do okolního prostředí pouště. Biologové se proto rozhodli přistát a objekt prozkoumat. Trojhranný vysoký monolit, který později zmizel a následně se objevil i na dvou dalších místech, se ihned stal předmětem debat o mimozemském životě na Zemi.
Záhadné monolity v Utahu a Rumunsku. | Video: Reuters

Že by přes tři a půl metru vysoký kovový monolit nemusel mít původ na Zemi, vtipkovali už biologové a pilot vrtulníku, kteří ho 18. listopadu objevili. "Dělali jsme si tak trochu srandu z toho, že pokud někdo z nás náhle zmizí, ostatní musí běžet jako o život," popsal americkému serveru Cnet objev pilot Bret Hutchings. 

Stejné teorie se chytli i fanoušci science fiction, kteří objekt přirovnávali například k předmětu, jenž se objevil ve filmu Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea z roku 1968.

Monolit v poušti v Utahu objevili náhodou biologové.
Monolit v poušti v Utahu objevili náhodou biologové. | Foto: Utah Department of Public Safety via REUTERS

Ačkoliv přesné umístění monolitu nechtěly úřady prozrazovat, jeho poloha však zůstala tajná pouze dva dny. K přesnému určení místa pomohly nadšencům Google mapy a letové plány helikoptéry. Od té chvíle na místo proudily desítky lidí, kteří se chtěli s tajemným předmětem vyfotit. 

Ten však po deseti dnech zmizel. Protože se k autorství struktury nebo jejímu umístění dosud nikdo nepřihlásil, existuje stále mnoho otázek, které původ monolitu obestírají. Kdo ho do pouště umístil, jak dlouho tam byl, proč zmizel a proč ho tam někdo dal?

Až pět let starý?

Protože policie hned po objevení prohlásila, že nebude vyšetřovat, kdo monolit do pouště umístil, ujali se vyšetřování jeho původu amatérští badatelé. Ti například pomocí satelitních snímků zjistili, že předmět se na místě objevil mezi srpnem 2015 a říjnem 2016. Od té doby stál na místě nezpozorován. 

Monolit nalezený v Rumunsko.
Monolit nalezený v Rumunsko. | Foto: Inquam Photos/ziarpiatraneamt.ro via REUTERS

Podobný monolit se nepozorovaně objevil 26. října také v Rumunsku. Oproti tomu z Utahu byl však nižší a byly na něm patrné spáry po svařování. Rumunská policie se rozhodla, že zahájí vyšetřování - monolit se totiž objevil v archeologicky chráněné oblasti. Čtyři dny poté zmizel. "Konstrukce vysoká 2,8 metru zmizela přes noc stejně tiše, jak byla na místo v minulém týdnu postavena," cituje místního novináře agentura Reuters

Zatím poslední monolit připomínající ten z Utahu se objevil ve čtvrtek v Kalifornii. Je podobně přes tři metry vysoký, byť není zapuštěný do země. 

Dílo umělce, nebo mimozemšťana?

Monolity z Rumunska a Kalifornie se pokládají za kopie toho utažského, proto se jejich původ přikládá fanouškům, kteří chtěli podobný objekt i ve své domovině. Kromě fanoušků filmu Stanleyho Kubricka se ozývá názor, že by monolit mohl být i dílem minimalistického umělce Johna McCrackena, velkého čtenáře sci-fi knih, který je přesvědčen o možnosti cestování v čase a věří v mimozemský život.

Tuto teorii však vyvrací fakt, že McCracken zemřel v roce 2011, tedy přibližně pět let předtím, než se monolit v poušti objevil. Jeho syn Patrick McCracken však americkému deníku New York Times prozradil, že mu otec v roce 2002 řekl, že by po sobě na opuštěném místě rád zanechal umělecké dílo, které bude nalezeno až později. "Objev tohoto monolitu se shoduje s jeho uměleckou vizí," dodal Patrick McCracken. Není však jasné, kdo by ho do pouště místo umělce nainstaloval. 

Další teorie se vrací k Vesmírné odysee nebo alespoň zpět do filmového průmyslu. Poušť, kde monolit stál, je totiž oblíbeným cílem filmařů a monolit by mohl být jednou ze zapomenutých nebo ponechaných kulis. Natáčel se zde velkofilm Mission Impossible 2 a v roce 2016, tedy v přibližné době vztyčení předmětu, i vědeckofantastický seriál Westworld. Jeho autoři se však zatím nevyjádřili. 

Foto: Utah Department Of Public Safety

Záhadné zmizení monolitu

Utažský monolit deset dní po objevení beze stopy zmizel a vypadalo to, že jeho záhada se nikdy nevyřeší. Jak se však brzy ukázalo, jeho zmizení je daleko méně tajemné, než by se mohlo zdát. Událost na svém Instagramu popsal fotograf Ross Bernards, který se na místo vydal fotit v předvečer zmizení s kamarády. 

Když se po focení chystali k odchodu, přišli na místo čtyři muži. Poté před nimi začali na monolit tlačit a snažili se ho vyvrátit ze země. To se jim nakonec povedlo a předmět praskl. Jeho kusy následně naložili a odjeli s ním. Jejich akce trvala osm minut a poslední slova, která ke skupince mužů prohodili, byla: "nenechte žádné stopy". 

Jeden z kamarádů fotografa akci dokonce vyfotil tajně na telefon. Ze snímků je zřejmé, že monolit je uvnitř dutý a jeho kostra je složena z překližek. 

Následně se k odstranění předmětu přihlásili muži z blízkého města. Ti poslali americkému deníku vyjádření, že sochu odstranili, aby chránili životní prostředí nejen před objektem, který tam nepatří, ale právě i před lidmi, kteří se na něj jezdí dívat. "Oblast nebyla připravená na nárůst návštěvnosti," napsali s tím, že by se lidé měli vzdělávat o tom, jak se chovat k divoké přírodě. 

Video: V poušti objevili záhadný monolit. Připomíná mimozemský kvádr ze slavného filmu

Posádka vrtulníku objevila v poušti v americkém Utahu záhadný kovový monolit. Uviděl ho strážce parku, když počítal ze vzduchu ovce tlustorohé. | Video: Utah department of public safety
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy