Zachránce lidí z košer obchodu dostal francouzské občanství

ČTK ČTK
20. 1. 2015 20:11
Lassana Bathily zachránil Židy před islámským teroristou, přičemž sám je praktikujícím muslimem. Bathily po incidentu prohlásil, že dotyčné osoby neukrýval jako Židy, ale jako nevinné lidské bytosti.
Maliský muslim Lassana Bathily, který zachránil skupinu lidí při teroristickém útoku na obchod s košer potravinami v Paříži, při udělování francouzského občanství.
Maliský muslim Lassana Bathily, který zachránil skupinu lidí při teroristickém útoku na obchod s košer potravinami v Paříži, při udělování francouzského občanství. | Foto: Reuters

Paříž - Francie dnes udělila občanství maliskému muslimovi, který nedávno zachránil skupinu lidí před pachatelem teroristického útoku na obchod s košer potravinami v Paříži.

Čtyřiadvacetiletý Lassana Bathily obdržel osobní doklady při slavnostní ceremonii v přítomnosti francouzského premiéra Manuela Vallse a ministra vnitra Bernarda Cazeneuvea.

Zásah proti islamistům v pařížském košer obchodě
24:00
Zásah proti islamistům v pařížském košer obchodě | Video:

Bathily ukryl v chladící komoře v suterénu obchodu pětici prchajících zákazníků společně s ročním dítětem. Sám vyjel ven výtahem na zboží a o situaci v prodejně podrobně referoval policii. Nakreslil jí přesný plán provozovny a předal klíče, které umožnily policistům rychle do prodejny proniknout.

Bathily, který z Mali emigroval do Francie v roce 2006 a o naturalizaci požádal teprve loni v červenci, tak dostal občanství po pouhém půlroce. Zrychlené řízení v této věci nařídil ministr vnitra Cazeneuve už den po útoku na prodejnu, v níž útočník zabil čtyři rukojmí, než jeho samotného policie zastřelila.

Francouzská média si všímají skutečnosti, že Bathily zachránil Židy před islámským teroristou, přičemž sám je praktikujícím muslimem. Bathily po incidentu prohlásil, že dotyčné osoby neukrýval jako Židy, ale jako nevinné lidské bytosti.

 

Právě se děje

Další zprávy