Z žen na Zemi zdejší je Angela Merkelová nejmocnější

Naďa Straková
20. 8. 2009 11:40
V žebříčku vlivných žen časopisu Forbes se vyskytuje málo Evropanek
Již počtvrté nejmocnější žena planety - německá kancléřka Angela Merkelová
Již počtvrté nejmocnější žena planety - německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: Reuters

Praha - Letošní žebříček nejmocnějších žen světa vyhlašovaný časopisem Forbes nepřinesl žádné překvapení.

Kromě Angely Merkelové, která se již počtvrté stala nejvlivnější ženou planety, se na druhé příčce objevila Sheila Bairová. Ta stříbro získala i loni. Bairová patří mezi vlivné osobnosti americké ekonomiky, respektive amerického pojišťovnictví.

Zbytek první desítky tvoří tradičně americké podnikatelky.

Mezi měřítka, podle kterých Forbes hodnotí moc žen, je ekonomický vliv, prostor, který se jim dostává v médiích a velikost společností či zemí, které řídí.

"Hodnotíme ženy, které patří mezi špičky ve světě obchodu, politiky a neziskových organizací, a jejich moc navzájem poměřujeme," vysvětluje způsob hodnocení editorka z časopisu Forbes Chana Schönbergová s vysvětlením, že se nejedná o popularitu hodnocených žen.

"Čím dál více se nám na seznamu nejmocnějších objevují ženy, které řídí svět," dodává.

Debutantka Michelle Obamová se dostala na 40. místo
Debutantka Michelle Obamová se dostala na 40. místo | Foto: Reuters

V letošním indexu mocných zástupkyň něžného pohlaví se vyskytuje 27 šéfek velkých společností a 10 žen ve funkci kancléřky, prezidentky nebo premiérky.

Debutantky

Na seznamu jsou letos i dvě hojně medializované debutantky - první dáma Spojených států amerických Michelle Obamová a islandská premiérka Johanna Sigurdardottir.

Ačkoli si britská královna letos polepšila a poskočila z 58. místa na 42., debutantka Michelle Obamová ji lehce předběhla. Jako manželka nejmocnějšího muže světa se dostala na 40. místo.

Islandská premiérka Johanna Sigurdardottir jako jedna z mále Evropanek zastoupena v žebříčku nejmocnějších žen světa
Islandská premiérka Johanna Sigurdardottir jako jedna z mále Evropanek zastoupena v žebříčku nejmocnějších žen světa | Foto: Reuters

Sigurdardottir zas mezi vlivné ženy světa (74. místo) dostala s nadsázkou krize. Převzala vedení své země ve chvíli, kdy bylo "pět minut po dvanácté". Podle analytiků se jí ale daří oživovat islandský zkrachovalý bankovní systém a potažmo i ekonomiku.

"Pro ženy je tento rok vlastně velmi příznivý. Ekonomická krize nutí vedení společností a vlády hledat změny, a to ženám dává nové příležitosti," míní Schönbergová.

Příkladem může být i turecká podnikatelka Guler Sabanciová, která skončila na 27.místě. V době recese se jí podle časopisu Forbes daří společnost, které šéfuje, držet v pozitivních číslech. Mimo jiné také řídí univerzitu Sabanci, kterou její rodina založila v roce 1996, a soukromé rodinné vinařství.

Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová se v žebříčku Forbes objevuje od roku 2004. Letos obsadila 44. místo.
Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová se v žebříčku Forbes objevuje od roku 2004. Letos obsadila 44. místo. | Foto: Reuters

Pouze 13 Evropanek

Zatímco argentinská prezidentka Cristina Fernandezová obsadila úctyhodnou 11. příčku a chilská prezidentka Michelle Bacheletová 22., z evropských žen se kromě ukrajinské premiérky Julie Tymošenkové (47.) do první padesátky dostalo jen šest podnikatelek.

Zastoupení Evropanek je vůbec velmi nízké. Z celé stovky jich je na indexu pouhých třináct.

Z rozvojových zemí jsou mocné ženy zastoupeny zejména političkami. Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová, která se v žebříčku objevuje od roku 2004, tento rok obsadila 44. místo a bangladéšská premiérka Hasína Vadžídová 78. Ta se však letošního klání účastnila poprvé.

První desítka nejvlivnějších žen:

1. Angela Merkelová (Kancléřka Spolkové republiky Německa)
2. Sheila Bairová (Federal Deposit Insurance Corp, USA)
3. Indra Nooyi (PepsiCo, USA)
4. Cynthia Carrollová (Anglo American, VB)
5. Ho Ching (Temasek, Singapur)
6. Irene Rosenfeldová (Kraft Foods, USA)
7. Ellen Kullmanová (DuPont, USA)
8. Angela Bralyová (WellPoint, USA)
9. Anne Lauvergeonová (Areva, Francie)
10. Lynn Elsenhansová (Sunoco, USA)

Celý žebříček si můžete prohlédnout zde.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Biker Stošek získal bronz na mistrovství světa v maratonu

Biker Martin Stošek vybojoval bronz na mistrovství světa v maratonu a v historii šampionátů je třetím českým medailistou mezi muži. V Turecku šestadvacetiletý cyklista navázal na Jaroslava Kulhavého a Kristiána Hynka, který dnes dojel při obhajobě stříbra šestý. Titul získal stejně jako loni Héctor Leonardo Páez z Kolumbie.

Stošek přijel do tureckého města Sakarya nedaleko Istanbulu s výbornou formou. Předminulý víkend vyhrál prestižní maraton na italském ostrově Elba a k favoritům patřil i dnes. Na vítězného Páeze ztratil dvě a půl minuty, souboj o stříbro prohrál po téměř čtyřech a půl hodinách v sedle o 15 sekund s Portugalcem Tiagem Ferreirou.

Závod žen ovládla Švýcarka Ramona Forchiniová, nejlepší z Češek byla jedenáctá Karla Štěpánová. Muži absolvovali 110 kilometrů, ženy 80,9.

Z předchozích českých medailistů získal Kulhavý, olympijský vítěz v cross country z Londýna, maratonské zlato v roce 2014 a předtím byl druhý, Hynek má stříbro a dva bronzy. Třetí skončila před šesti lety i Tereza Huříková.

Další zprávy