Vyšel nový korupční žebříček, Česko je na tom zase hůř

Monika Horáková
26. 10. 2010 10:35
Česká republika klesla z 52. na 53. místo
Obálka pro pražský magistrát
Obálka pro pražský magistrát | Foto: Michal Štůsek

Praha - V žebříčku, který řadí jednotlivé země světa podle míry korupce, klesla Česká republika mezi 178 hodnocenými z 52. na 53. místo. Ke zhoršení situace došlo podle žebříčku také v Itálii, Spojených státech nebo Řecku. Pořadí zemí každoročně připravuje organizace Transparency International.

Mezi nejméně zkorumpované patří jako tradičně Dánsko, Nový Zéland a Singapur.

Česká republika zaznamenala propad již loni. Propadla se ze 45. na 52. místo. Letos zhoršení nebylo tak výrazné.

"Na vládní úrovni se za poslední rok a půl nepřijalo žádné protikorupční opatření, vedla se permanentní volební kampaň. Politici o protikorupčních opatřeních zatím jen mluví, je nejvyšší čas je začít realizovat," řekl ředitel Transparency International v ČR David Ondráčka.

Žebříček se sestavuje na základě indexu vnímání korupce (Corruption Perception Index, CPI). Jde o složený index, vycházející z výsledků průzkumů, které se vztahují ke korupci, odrážejí názory odborníků a představitelů podnikatelské sféry a zajišťují je různé nezávislé a renomované instituce. CPI odráží názory lidí z celého světa, včetně odborníků působících přímo v hodnocených zemích.

Jak upozorňuje Transparency International, zařazení do žebříčku je závislé na tom, zda jsou v dané zemi k dispozici minimálně tři spolehlivé zdroje údajů týkajících se korupce. To, že se některá země v žebříčku nenachází, neznamená, že je vnímána jako nezkorumpovaná. Pro nedostatek zdrojů ji však není možné hodnotit.

Z tohoto důvodu se do letošního žebříčku nezařadili Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Surinam.

"V České republice měli hodnotitelé vyšší počet zdrojů informací - téměř deset. Těmito zdroji jsou instituce, které se zaměřují na korupci ve veřejném sektoru a provádějí hodnocení na základě expertních šetření," řekl David Ondráčka. 

Do první desítky se dostaly Dánsko, Nový Zéland, Singapur, Finsko, Švédsko, Kanada, Nizozemí, Austrálie, Švýcarsko a Norsko. Českou republiku předstihly i země jako Uruguay, Spojené arabské emiráty, Botswana, Bhútán či Saudská Arábie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

Dva lidé zemřeli při střelbě v administrativním centru v Moskvě

Nejméně dva lidé zemřeli a čtyři utrpěli zranění při střelbě v centru služeb poskytovaných ruskými úřady na jihovýchodě Moskvy. Pachatele se podařilo na místě zadržet. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na zdroje z orgánů zabývajících se stíháním trestné činnosti.

Muž střílel z blíže neupřesněné bojové zbraně, která na něj nebyla registrovaná. Jaký byl motiv jeho jednání, není zatím jasné. Nicméně je možné, že se jedná o psychicky narušenou osobu. Vyšetřovatelé zadrženého poslali na psychiatrické vyšetření.

Mluvčí ministerstva vnitra Irina Volková informaci o střelbě v moskevském administrativním centru, která si vyžádala dva mrtvé, potvrdila. Útočníkem podle ní byl 45letý Moskvan, kterého zadržel jeden z pracovníků centra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy