Výjimečný stav v Thajsku: Vláda odpojila televizi

Roman Gazdík
8. 4. 2010 14:11
Rudí demonstranti obsadili ve středu parlament, úředníci unikli vrtulníkem
Demonstranti ve středu dobyli parlament.
Demonstranti ve středu dobyli parlament. | Foto: Reuters

Bangkok - Thajský premiér Abhisit Vedžaživa ve čtvrtek odvolal svou zahraniční cestu a zůstává v zemi, kterou zasáhly masivní protesty. Ve středu vyhlásil v Bangkoku, provincii Nonthaburi a částech dalších čtyřech okolních provincií výjimečný stav.

To znamená, že je tu zakázáno shromáždění více než pěti lidí a jakékoliv pokusy vyvolat veřejné pozdvižení. Moc zde přebírá armáda, která nyní může zatýkat i bez soudního příkazu. Vedle toho dekret umožňuje zakázat šíření zpráv, které "ohrožují národní bezpečnost".

Vláda chce opatřením zastavit „sabotážní akce" a má v úmyslu soudně stíhat vůdce protestů. Úřady už zablokovaly většinu internetových stránek rudého hnutí a zastavily vysílání pro-opoziční televize PTV. Podle Reuters však pro-opoziční rádia ráno vysílala.

Demonstranti v ulicích požadují znovuotevření televize. Během čtvrtka budou pochodovat na deset zatím neohlášených míst v Bangkoku.

Protesty vypukly v thajské metropoli před třemi týdny a stojí za nimi „rudí", tedy příznivci bývalého premiéra Tchaksina Šinawatry odstaveného od moci pučem roku 2006. Pro-šinawatrovští kandidáti po puči sice vyhráli další volby, ale demonstrace konkurenčního hnutí „žlutých" a soudní rozhodnutí odstavili dva jejich premiéry od moci.

Rudí demonstranti pocházejí většinou z thajského venkova a tvrdí, že zemi ovládají městské elity a armáda, které nedovolí opravdovou vládu demokracie. I přes vyhlášení výjimečného stavu slibují v protestech pokračovat.

„Dnes podnikneme ofenzivu. Nemůžeme sedět a nic nedělat. Je to naše právo," řekl agentuře Reuters Weng Todžirakarn, jeden z vůdců demonstrantů.

Jejich cílem je donutit Abhisitovu vládu k rezignaci a vyhlášení předčasných voleb. Ve středu protestující vtrhli do parlamentu a někteří vládní úředníci z něj následně museli uprchnout vrtulníkem.

Abhisit nabídl rozpustit parlament v prosinci, rok před koncem jeho funkčního období. Více ustoupit nechce. Jako jeden z důvodů udává i dlouhodobou paralýzu politické situace v zemi, kde se snaží žluté i rudé protesty střídavě donutit k rezignaci vládu, ať už ji sestaví kdokoliv.

Premiér slibuje, že zásahy bezpečnostních složek budou jako dosud vedeny co nejšetrněji. Cílem výjimečného stavu prý není dát opozici lekci, ale návrat k normálnímu stavu.

demonstrující ukořistili od parlamentní ochranky zbraně. Pak je ale vrátili policii.
demonstrující ukořistili od parlamentní ochranky zbraně. Pak je ale vrátili policii. | Foto: Reuters

„Snahou vlády je návrat k běžnému stavu a dodržování zákona," citoval jej list The Bangkok Post. „Abychom tyto cíle splnili, podnikneme jakékoliv akce v rámci práva a mezinárodních standardů."

Abhisit měl ve čtvrtek odjet do Vietnamu na summit regionálního tělesa Sdružení států jihovýchodní Asie (ASEAN). Kvůli vyhrocené situaci však zůstane doma.

Země je paralyzována od počátku roku 2006, kdy začaly mohutné protesty proti Tchaksinovi. Ten žije od vojenského puče v zahraničí, situaci v Thajsku však pravidelně komentuje a zůstává jedním z nejsilnějších hráčů na zdejší scéně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy