Výjimečný stav v Thajsku: Vláda odpojila televizi

Roman Gazdík
8. 4. 2010 14:11
Rudí demonstranti obsadili ve středu parlament, úředníci unikli vrtulníkem
Demonstranti ve středu dobyli parlament.
Demonstranti ve středu dobyli parlament. | Foto: Reuters

Bangkok - Thajský premiér Abhisit Vedžaživa ve čtvrtek odvolal svou zahraniční cestu a zůstává v zemi, kterou zasáhly masivní protesty. Ve středu vyhlásil v Bangkoku, provincii Nonthaburi a částech dalších čtyřech okolních provincií výjimečný stav.

To znamená, že je tu zakázáno shromáždění více než pěti lidí a jakékoliv pokusy vyvolat veřejné pozdvižení. Moc zde přebírá armáda, která nyní může zatýkat i bez soudního příkazu. Vedle toho dekret umožňuje zakázat šíření zpráv, které "ohrožují národní bezpečnost".

Vláda chce opatřením zastavit „sabotážní akce" a má v úmyslu soudně stíhat vůdce protestů. Úřady už zablokovaly většinu internetových stránek rudého hnutí a zastavily vysílání pro-opoziční televize PTV. Podle Reuters však pro-opoziční rádia ráno vysílala.

Demonstranti v ulicích požadují znovuotevření televize. Během čtvrtka budou pochodovat na deset zatím neohlášených míst v Bangkoku.

Protesty vypukly v thajské metropoli před třemi týdny a stojí za nimi „rudí", tedy příznivci bývalého premiéra Tchaksina Šinawatry odstaveného od moci pučem roku 2006. Pro-šinawatrovští kandidáti po puči sice vyhráli další volby, ale demonstrace konkurenčního hnutí „žlutých" a soudní rozhodnutí odstavili dva jejich premiéry od moci.

Rudí demonstranti pocházejí většinou z thajského venkova a tvrdí, že zemi ovládají městské elity a armáda, které nedovolí opravdovou vládu demokracie. I přes vyhlášení výjimečného stavu slibují v protestech pokračovat.

„Dnes podnikneme ofenzivu. Nemůžeme sedět a nic nedělat. Je to naše právo," řekl agentuře Reuters Weng Todžirakarn, jeden z vůdců demonstrantů.

Jejich cílem je donutit Abhisitovu vládu k rezignaci a vyhlášení předčasných voleb. Ve středu protestující vtrhli do parlamentu a někteří vládní úředníci z něj následně museli uprchnout vrtulníkem.

Abhisit nabídl rozpustit parlament v prosinci, rok před koncem jeho funkčního období. Více ustoupit nechce. Jako jeden z důvodů udává i dlouhodobou paralýzu politické situace v zemi, kde se snaží žluté i rudé protesty střídavě donutit k rezignaci vládu, ať už ji sestaví kdokoliv.

Premiér slibuje, že zásahy bezpečnostních složek budou jako dosud vedeny co nejšetrněji. Cílem výjimečného stavu prý není dát opozici lekci, ale návrat k normálnímu stavu.

demonstrující ukořistili od parlamentní ochranky zbraně. Pak je ale vrátili policii.
demonstrující ukořistili od parlamentní ochranky zbraně. Pak je ale vrátili policii. | Foto: Reuters

„Snahou vlády je návrat k běžnému stavu a dodržování zákona," citoval jej list The Bangkok Post. „Abychom tyto cíle splnili, podnikneme jakékoliv akce v rámci práva a mezinárodních standardů."

Abhisit měl ve čtvrtek odjet do Vietnamu na summit regionálního tělesa Sdružení států jihovýchodní Asie (ASEAN). Kvůli vyhrocené situaci však zůstane doma.

Země je paralyzována od počátku roku 2006, kdy začaly mohutné protesty proti Tchaksinovi. Ten žije od vojenského puče v zahraničí, situaci v Thajsku však pravidelně komentuje a zůstává jedním z nejsilnějších hráčů na zdejší scéně.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 9 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy