Vyhráli jsme, hlásí Čína. Evakuace kvůli hrázi končí

gaz, Reuters
10. 6. 2008 15:29
Ohroženo je podle úřadů už "jen" 50 tisíc lidí
Voda z jezera zaplavuje město
Voda z jezera zaplavuje město | Foto: Reuters

Mien-Jang - Voda z jezera Tchang-ťia-šan, které vzniklo po jednom z nejničivějších zemětřesení novodobé čínské historie, zaplavila v úterý třetinu blízkého města Pej-čchuan.

Stalo se tak poté, co vojáci v pondělí výbušninami rozšířili otvor v přirozené hrázi jezera. Podle agentury Sin-chua poklesla hladina v jezeře o více než dvacet metrů a ven vytekla více než polovina z celkových 250ti milionů kubických metrů vody.

"Proud se dramaticky zvýšil, ale hráz nezkolabovala," řekl agentuře Reuters mluvčí záchranářů Čou Chua. "Odtok se zvětšil, ale nejde o kolaps."

"Zatím vše probíhá podle očekávání. Jak se zdá, nebudeme muset sáhnout k dalším evakuacím," dodal.

Šéf místní komunistické strany Liou Čchi-pao označil události dnešního dne za "rozhodující vítězství".

Voda z jezera zaplavuje město Pej-čchuan
Voda z jezera zaplavuje město Pej-čchuan | Foto: Reuters

"Množství ohrožených lidí dole po proudu se snížilo z 1,3 milionu na 50 tisíc," tvrdí Liou. Protržení hráze se údajně zatím obešlo bez obětí na životech.

Čtěte také: Kritická situace v Číně: Hrázi jezera hrozí protržení

Méně spokojení jsou ale obyvatelé zničeného města. Ulicemi proudí hektolitry hnědé vody, které s sebou nesou stromy, auta a nánosy bahna. To vše zaplavilo jejich bývalé příbytky.

"Myslím, že teď už se nemůžeme nikdy vrátit," řekl Reuters třiačtyřicetiletý Wang Kuej-žu, jehož žena a tchán s tchýní zahynuli během zemětřesení, které si celkem vyžádalo 87 tisíc mrtvých.

Wang nyní pohřbil i naděje na to, že se mu podaří najít jejich ostatky.

Jezero Tchang-ťia-šan je největší z přibližně 30ti jezer, které zemětřesení v provincii S'-čchuan vytvořilo. Vzniklo zablokováním toku několika řek. Z jeho okolí bylo zatím evakuováno 250 tisíc lidí.

Jezero Tchang-ťia-šan před protržením hráze
Jezero Tchang-ťia-šan před protržením hráze | Foto: Reuters

Jezero přestane být nebezpečné poté, co hladina opadne o dalších sedm metrů. Voda nyní míří k velkému městu Mien-Jang. Řeka se na cestě rozvodnila a dosahuje šířky několika stovek metrů.

Podle Sin-chuy je město Ťiang-jou, do něhož už voda dotekla, zaplaveno barely, ledničkami, televizemi a stromy. Proud s sebou nese i mrtvá těla.

Pej-čchuan, kde zemřelo 15 tisíc lidí, bylo zemětřesením tak zničeno, že bude opuštěno a vybudováno na novém místě.

Čtěte také: Čína chce umlčet pozůstalé po otřesech. Rozdává peníze

 

Právě se děje

před 23 minutami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy