Všechny cizí zdravotníky čeká v Británii test angličtiny

ČTK ČTK
16. 3. 2015 23:15
Přijetí zákona, který přísné jazykové testy zavádí, uspíšil loni rostoucí počet případů, kdy si pacienti stěžovali na špatnou péči lékařů s nedostatečnou znalostí angličtiny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Všechny cizí zdravotní sestry, porodní asistentky i zubaři ze zemí EU, tedy včetně Česka, budou muset od nynějška absolvovat přísný test jazykových znalostí, než budou moci začít pracovat v Británii. Zákon dnes schválil britský parlament a platí okamžitě, informoval britský list Daily Mail.

Norma, jejímž cílem je prý zajistit větší bezpečnost pacientů, platí už od loňska pro lékaře ze zemí EU. Licenci kvůli neúspěchu v testu angličtiny od té doby nezískalo podle Daily Mail 429 doktorů.

Britští poslanci dnes zákon rozšířili i na zdravotní sestry, zubaře, porodní asistentky, lékárníky a další zdravotníky pocházející z členských zemí Unie. Jazykové testy museli dosud absolvovat jen zdravotníci ze zemí mimo EU.

V Británii nyní podle tamní rady sester a porodních asistentek pracuje 26 474 sester a porodních asistentek ze zemí EU a 66 133 ze zemí mimo Evropský hospodářský prostor (jeho součástí jsou země EU a Lichtenštejnsko, Norsko a Island).

Přijetí zákona uspíšil loni rostoucí počet případů, kdy si pacienti stěžovali na špatnou péči lékařů s nedostatečnou znalostí angličtiny. Jeden německý lékař dokonce zabil svého pacienta tak, že zaměnil dva léky a muže předávkoval. Vyšetřování ukázalo, že lék příliš neznal a kromě toho měl chabou angličtinu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy