Všechny cizí zdravotníky čeká v Británii test angličtiny

ČTK ČTK
16. 3. 2015 23:15
Přijetí zákona, který přísné jazykové testy zavádí, uspíšil loni rostoucí počet případů, kdy si pacienti stěžovali na špatnou péči lékařů s nedostatečnou znalostí angličtiny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Všechny cizí zdravotní sestry, porodní asistentky i zubaři ze zemí EU, tedy včetně Česka, budou muset od nynějška absolvovat přísný test jazykových znalostí, než budou moci začít pracovat v Británii. Zákon dnes schválil britský parlament a platí okamžitě, informoval britský list Daily Mail.

Norma, jejímž cílem je prý zajistit větší bezpečnost pacientů, platí už od loňska pro lékaře ze zemí EU. Licenci kvůli neúspěchu v testu angličtiny od té doby nezískalo podle Daily Mail 429 doktorů.

Britští poslanci dnes zákon rozšířili i na zdravotní sestry, zubaře, porodní asistentky, lékárníky a další zdravotníky pocházející z členských zemí Unie. Jazykové testy museli dosud absolvovat jen zdravotníci ze zemí mimo EU.

V Británii nyní podle tamní rady sester a porodních asistentek pracuje 26 474 sester a porodních asistentek ze zemí EU a 66 133 ze zemí mimo Evropský hospodářský prostor (jeho součástí jsou země EU a Lichtenštejnsko, Norsko a Island).

Přijetí zákona uspíšil loni rostoucí počet případů, kdy si pacienti stěžovali na špatnou péči lékařů s nedostatečnou znalostí angličtiny. Jeden německý lékař dokonce zabil svého pacienta tak, že zaměnil dva léky a muže předávkoval. Vyšetřování ukázalo, že lék příliš neznal a kromě toho měl chabou angličtinu.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy