Všechny cizí zdravotníky čeká v Británii test angličtiny

ČTK ČTK
16. 3. 2015 23:15
Přijetí zákona, který přísné jazykové testy zavádí, uspíšil loni rostoucí počet případů, kdy si pacienti stěžovali na špatnou péči lékařů s nedostatečnou znalostí angličtiny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - Všechny cizí zdravotní sestry, porodní asistentky i zubaři ze zemí EU, tedy včetně Česka, budou muset od nynějška absolvovat přísný test jazykových znalostí, než budou moci začít pracovat v Británii. Zákon dnes schválil britský parlament a platí okamžitě, informoval britský list Daily Mail.

Norma, jejímž cílem je prý zajistit větší bezpečnost pacientů, platí už od loňska pro lékaře ze zemí EU. Licenci kvůli neúspěchu v testu angličtiny od té doby nezískalo podle Daily Mail 429 doktorů.

Britští poslanci dnes zákon rozšířili i na zdravotní sestry, zubaře, porodní asistentky, lékárníky a další zdravotníky pocházející z členských zemí Unie. Jazykové testy museli dosud absolvovat jen zdravotníci ze zemí mimo EU.

V Británii nyní podle tamní rady sester a porodních asistentek pracuje 26 474 sester a porodních asistentek ze zemí EU a 66 133 ze zemí mimo Evropský hospodářský prostor (jeho součástí jsou země EU a Lichtenštejnsko, Norsko a Island).

Přijetí zákona uspíšil loni rostoucí počet případů, kdy si pacienti stěžovali na špatnou péči lékařů s nedostatečnou znalostí angličtiny. Jeden německý lékař dokonce zabil svého pacienta tak, že zaměnil dva léky a muže předávkoval. Vyšetřování ukázalo, že lék příliš neznal a kromě toho měl chabou angličtinu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy