Vrak Concordie se pohnul, pátrání bylo opět přerušeno

Zahraničí Zahraničí
18. 1. 2012 14:09
Satelit prozradil, že se Concordia v pátek riskantně nepřiblížila poprvé
Záchranné týmy musely pátrání přerušit.
Záchranné týmy musely pátrání přerušit. | Foto: Reuters

Řím - Naděje, že by se ve vraku ve ztroskotané výletní lodi Costa Concordia podařilo najít další přeživší, je mizivá.

Záchranné práce navíc musely být ve středu dopoledne znovu přerušeny. Plavidlo uvízlé u ostrova Giglio se totiž mírně pohnulo a hrozí jeho zřícení z útesu do větší hloubky.

Navíc se stále objevují nová a nová fakta o zvyklostech námořníků. Odborný list Lloyd´s napsal, že v pátek nešlo o zdaleka první případ, kdy se Costa Concordia nebezpečně přiblížila k ostrovu Giglio, jenž se jí nakonec stal osudným.

Ze satelitního sledování pohybu lodí, který má list k dispozici, údajně vyplývá, že se plavidlo k ostrovu nebezpečně přiblížilo (na méně než 230 metrů) již minimálně jednou. Loni 14. srpna byla Concordia dokonce blíž než v pátek, kdy ztroskotala na útesu.

S tím, jak se naděje na záchranu lidí blíží nule, začínají italské vyprošťovací týmy spřádat plány na zajištění vraku. Nejdůležitější bude zamezit hrozící ekologické katastrofě.

V nádržích lodi bylo přes 2000 tun paliva a v pondělí odpoledne se v okolí jejího vraku objevily záhadné skvrny. Že by šlo o ropu či olej, se zatím nepotvrdilo. S odčerpáváním zbylého paliva se nicméně musí začít co možná nejdříve - podle odhadů to potrvá několik týdnů. Pomoci by měla specializovaná dánská firma.

Experti také posoudí, zda je možné díry v trupu dočasně opravit a dopravit loď do doků vcelku. Pokud to možné nebude, budou ji Italové muset rozřezat.

Řídil loď jako Ferrari

Na palubě luxusní lodi se plavilo 3200 pasažérů a 1000 členů posádky. Páteční tragédie si prozatím vyžádala 11 obětí, přičemž 28 lidí je stále pohřešováno. Italské úřady jejich počet v úterý opět zvýšily.

Podle všeho hlavní viník nehody - kapitán Francesco Schettino - přes stále narůstající tíhu důkazů vinu i nadále odmítá.

Jeho chování bylo natolik riskantní a iracionální, že si prokuratura vyžádala kapitánovy toxikologické testy. Zda byl pod vlivem drog, by mělo být jasné ještě ve středu.

Důstojník Martino Pellegrino navíc italskému listu La Repubblica řekl, že se kapitán choval "autoritářsky" a "neústupně". Kdybych to měl k něčemu přirovnat, měli jsme dojem, že s lodí manévruje, jako kdyby na silnici řídil autobus jako Ferrari," vylíčil způsob plavby.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy