Polský vládní letoun se těsně vyhnul havárii. Selhal počítač

Martin Ehl
Aktualizováno 3. 6. 2015 14:47
Vedení polského Sejmu mířilo do Prahy na společné zasedání vedení parlamentů obou zemí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Marcin Jagodziński/Wikimedia Commons

Varšava - Polské vládní letadlo s kompletním vedením dolní sněmovny v čele s maršálkem Radoslawem Sikorským se ve středu ráno při startu jen těsně vyhnulo havárii.

Vedení Sejmu mířilo do Prahy na společné zasedání vedení parlamentů obou zemí.

Kapitán stroje brazilské výroby Embraer 175, který má polská vláda pronajatý od polostátní firmy LOT, podle serveru Gazeta.pl zastavil start v okamžiku, kdy se stroj začal odlepovat od země a prudce zabrzdil.

"Byla tam chvilka nejistoty, jestli určitě stihneme zastavit ještě před koncem startovní dráhy," prohlásil šéf dolní komory polského parlamentu.

Pilot oficiálně zdůvodnil svůj krok tím, že letadlu přestal fungovat počítačový systém a navigace. Nikomu se nic nestalo.

"Děkuji kapitánovi a posádce vládního letounu za profesionalitu a vicemaršálkům a delegaci za zachování ledového klidu," napsal Sikorski na svém twitterovém účtu. "Jsem rád, že si naši piloti vzali ponaučení z předchozích katastrof," dodal.

"Něco takového se neděje každý den. Najednou mělo letadlo nos nahoru a brzdilo. Pilot si všiml chyby a rychle situaci vyřešil," uvedla pro stanici TVN24 Elżbieta Radziszewska, zástupkyně maršálka.

Podle prohlášení aerolinek se pilot rozhodl pro manévr zcela v souladu s bezpečnostními předpisy ve chvíli, kdy rychlost ještě nepřekročila hodnotu, která by nedovolila bezpečně zastavit. Nedošlo prý ani k částečnému odlepení předku letadla od země, jak naznačovali někteří politici na palubě.

Vzpomínky na Smolensk

V Polácích nehoda vyvolala vzpomínky na pět let starou leteckou katastrofu u ruského Smolensku, při níž zahynul prezident Lech Kaczyński, jeho manželka a 98 dalších vysokých politických a vojenských představitelů Polska.

Právě v důsledku této katastrofy došlo ke změně organizace letů polských činitelů. Po zrušení zvláštního pluku vojenského letectva, který zajišťoval jejich přepravu, je nyní armáda vozí již jen na kratší vzdálenosti vrtulníky. Mezinárodní přepravu zajišťují letadla pronajatá vládou od polské letecké společnosti LOT, mezi něž patří i zmíněný embraer.

Na internetových diskusních fórech v Polsku se okamžitě rozběhla debata o tom, kdy a jak bude mít konečně polská vládní letka nové spolehlivé stroje.

Nechybí ani ironické poznámky s nevyslovenými odkazy na různé teorie o příčinách katastrofy ve Smolensku o tom, zda a kdy byl stroj na poslední prohlídce a zda za nehodou není náhodou ruské spiknutí - což jako důvod katastrofy ve Smolensku udávají někteří konzervativní politici blízcí šéfovi opoziční strany Právo a spravedlnost a bratrovi zesnulého prezidenta Jaroslawu Kaczyńskému.

První zasedání vedení českého a polského parlamentu se mělo konat ve Zbirohu u Plzně. Sikorski telefonoval svému protějšku Janu Hamáčkovi. Tiskový tajemník předsedy Poslanecké sněmovny Jan Nováček ČTK sdělil, že obě strany hledají náhradní termín.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sestra severokorejského vůdce zavrhla nová diplomatická jednání se Spojenými státy

Sestra severokorejského vůdce zavrhla vyhlídky na brzké obnovení diplomatických jednání se Spojenými státy. USA mají očekávání, která jim mohou přinést velká zklamání, nechala se slyšet Kim Jo-čong podle agentur AP a Reuters. S prohlášením přišla poté, co poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan označil nedávné vyjádření lídra KLDR za zajímavé signály.

Kim Čong-un minulý týden na stranickém zasedání oznámil, že by se země měla připravit na oboje: na dialog, ale hlavně na konfrontaci se Spojenými státy. Podle severokorejských médií při tom vycházel z podrobné analýzy politiky administrativy amerického prezidenta Joea Bidena vůči Pchjongjangu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy