Vláda Radičové vzniká těžko, strany se už přou o křesla

Zahraničí Zahraničí, Aktuálne.sk
28. 6. 2010 13:00
Vytvoření slovenského kabinetu kompliku rozpory mezi křesťanskými demokraty a liberály ze SaS
Foto: SaS

Bratislava - Zrod slovenské pravicové koalice čtyř stran, které mají v parlamentu většinu čtyř hlasů, narazil na první vážnější překážky.

Poté, co se všechny čtyři strany dohodly na programovém prohlášení a textu koaliční smlouvy, brání konečné dohodě spory o obsazení ministerských křesel.

Koalici vytvoří Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKÚ-DS), Svoboda a Solidarita (SaS), Křesťansko-demokratické hnutí (KDH) a strana Most-Híd.

Jasno je zatím v tom, že premiérkou bude Iveta Radičová a ministrem zahraničí bývalý předseda vlády Mikuláš Dzurinda.

Iveta Radičová.
Iveta Radičová. | Foto: Reuters

Spor se rozhořel především mezi liberály ze SaS a křesťanskými demokraty. Obě strany chtějí pro sebe křeslo ministra hospodářství a také post předsedy parlamentu.

Vedení SaS tvrdí, že jako druhá nejsilnější koaliční strana má právo na předsedu parlamentu. O funkci se uchází předseda strany Richard Sulík.

Zálusk na ní má také KDH. Budoucí premiérka Iveta Radičová v televizi Markíza řekla, že druhá nejsilnější koaliční strana nemá automaticky nárok na toto křeslo.

Ministrem hospodářství chce být šéf křesťanských demokratů Ján Figel, SaS nominovala svého experta Juraje Miškova.

"Hospodárstvo je nielen pre nás dôležité a zaujímavé. Vidím ho napríklad v rozhodujúcom vzťahu k sociálnym veciam, k zamestnanosti a k rezortu financií. Je tu istý trojuholník, ktorý dominantným spôsob rozhoduje o hospodárskom a sociálnom rozvoji alebo úpadku štátu," uvedl Figel v rozhovoru pro deník Hospodářské noviny.

Svoboda a solidarita navrhla, že se ministerstva hospodářství vzdá, pokud jí KDH nabídne resort vnitra. To ale křesťanští demokraté odmítají.

Iveta Radičová měla personální složení své vlády představit dnes, nic z toho ale kvůli sporům zřejmě nebude. Naopak mají dnes pokračovat jednání.

Ministrem financí by podle dosavadních dohod měl být Ivan Mikloš (SDKÚ-DS), který tuto funkci zastával už v letech 2002 až 2006.

Strana Most-Híd obsadí ministerstvo zemědělství, KDH mají připadnout kromě vnitra také zdravotnictví a doprava.

 

Právě se děje

Další zprávy