Vláda Radičové vzniká těžko, strany se už přou o křesla

Zahraničí Zahraničí, Aktuálne.sk
28. 6. 2010 13:00
Vytvoření slovenského kabinetu kompliku rozpory mezi křesťanskými demokraty a liberály ze SaS
Foto: SaS

Bratislava - Zrod slovenské pravicové koalice čtyř stran, které mají v parlamentu většinu čtyř hlasů, narazil na první vážnější překážky.

Poté, co se všechny čtyři strany dohodly na programovém prohlášení a textu koaliční smlouvy, brání konečné dohodě spory o obsazení ministerských křesel.

Koalici vytvoří Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKÚ-DS), Svoboda a Solidarita (SaS), Křesťansko-demokratické hnutí (KDH) a strana Most-Híd.

Jasno je zatím v tom, že premiérkou bude Iveta Radičová a ministrem zahraničí bývalý předseda vlády Mikuláš Dzurinda.

Iveta Radičová.
Iveta Radičová. | Foto: Reuters

Spor se rozhořel především mezi liberály ze SaS a křesťanskými demokraty. Obě strany chtějí pro sebe křeslo ministra hospodářství a také post předsedy parlamentu.

Vedení SaS tvrdí, že jako druhá nejsilnější koaliční strana má právo na předsedu parlamentu. O funkci se uchází předseda strany Richard Sulík.

Zálusk na ní má také KDH. Budoucí premiérka Iveta Radičová v televizi Markíza řekla, že druhá nejsilnější koaliční strana nemá automaticky nárok na toto křeslo.

Ministrem hospodářství chce být šéf křesťanských demokratů Ján Figel, SaS nominovala svého experta Juraje Miškova.

"Hospodárstvo je nielen pre nás dôležité a zaujímavé. Vidím ho napríklad v rozhodujúcom vzťahu k sociálnym veciam, k zamestnanosti a k rezortu financií. Je tu istý trojuholník, ktorý dominantným spôsob rozhoduje o hospodárskom a sociálnom rozvoji alebo úpadku štátu," uvedl Figel v rozhovoru pro deník Hospodářské noviny.

Svoboda a solidarita navrhla, že se ministerstva hospodářství vzdá, pokud jí KDH nabídne resort vnitra. To ale křesťanští demokraté odmítají.

Iveta Radičová měla personální složení své vlády představit dnes, nic z toho ale kvůli sporům zřejmě nebude. Naopak mají dnes pokračovat jednání.

Ministrem financí by podle dosavadních dohod měl být Ivan Mikloš (SDKÚ-DS), který tuto funkci zastával už v letech 2002 až 2006.

Strana Most-Híd obsadí ministerstvo zemědělství, KDH mají připadnout kromě vnitra také zdravotnictví a doprava.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy