Vítězové irských voleb se dohodli na koaliční vládě

ČTK ČTK
6. 3. 2011 7:19
Koalice chce změnit podmínky pomoci od EU a MMF
Enda Kenny, předseda Fine Gael
Enda Kenny, předseda Fine Gael | Foto: Reuters

Dublin - Vítězové irských voleb, středopravá strana Fine Gael a levicoví labouristé, se dohodli na vytvoření vládní koalice. Oznámil to v noci na neděli Enda Kenny, předseda Fine Gael, který byl pověřen sestavením vlády.

S Eamonem Gilmorem, šéfem labouristů, kteří budou druhou nejsilnější stranou v novém parlamentu, jednal Kenny o koaliční dohodě od pondělí. I když se obě strany v řadě postojů liší jejich dohoda přináší stabilní vládu s pohodlnou většinou.

Fine Gael má v parlamentu o 166 místech jistých 70 křesel a labouristé 36. Strana Fianna Fáil, která byla dosud dominující silou irské politiky, ale voliči jí přičetli odpovědnost za současnou finanční krizi, získala nejméně 18 mandátů.

Jako jeden ze svých prvních úkolů Kenny označil už v předchozích dnech úsilí o změnu podmínek nepopulárního programu pomoci od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu ve výši 85 miliard eur (přes dva biliony korun). Pomoc byla dohodnuta koncem minulého roku a většina Irů ji považuje za nevýhodnou a ponižující.

Novou vládu by měl nový parlament schválit na svém prvním zasedání ve středu 9. března.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy