reklama
 
 

Vítězové irských voleb se dohodli na koaliční vládě

6. 3. 2011 7:19
Koalice chce změnit podmínky pomoci od EU a MMF

Dublin - Vítězové irských voleb, středopravá strana Fine Gael a levicoví labouristé, se dohodli na vytvoření vládní koalice. Oznámil to v noci na neděli Enda Kenny, předseda Fine Gael, který byl pověřen sestavením vlády.

S Eamonem Gilmorem, šéfem labouristů, kteří budou druhou nejsilnější stranou v novém parlamentu, jednal Kenny o koaliční dohodě od pondělí. I když se obě strany v řadě postojů liší jejich dohoda přináší stabilní vládu s pohodlnou většinou.

Fine Gael má v parlamentu o 166 místech jistých 70 křesel a labouristé 36. Strana Fianna Fáil, která byla dosud dominující silou irské politiky, ale voliči jí přičetli odpovědnost za současnou finanční krizi, získala nejméně 18 mandátů.

Jako jeden ze svých prvních úkolů Kenny označil už v předchozích dnech úsilí o změnu podmínek nepopulárního programu pomoci od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu ve výši 85 miliard eur (přes dva biliony korun). Pomoc byla dohodnuta koncem minulého roku a většina Irů ji považuje za nevýhodnou a ponižující.

Novou vládu by měl nový parlament schválit na svém prvním zasedání ve středu 9. března.

autor: ČTK | 6. 3. 2011 7:19

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama