Ruská raketa Sojuz musela nouzově přistát, vrtulníky odvezly astronauty do nemocnice

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 10. 2018 14:24
Na palubě lodi byli americký astronaut Nick Hague a ruský kosmonaut Alexej Ovčinin. Mířili na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).
Během startu rakety Sojuz došlo k selhání pomocného motoru. | Video: NASA, Reuters

BajkonurRuská kosmická loď Sojuz MS-10 měla při startu v Kazachstánu závadu na motoru. Raketa musela nouzově přistát. Původně měla na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) dopravit dva nové členy.

Problémy nastaly několik minut po startu. Po oddělení prvního stupně nosné rakety nastala podle ruské kosmické agentury Roskosmos "neobvyklá událost", selhal jeden z motorů druhého stupně. Následně se automaticky aktivoval záchranný systém, díky němuž se Sojuz MS-10 po balistické dráze vrátil na Zemi.

Na místo přistání 25 kilometrů východně od města Džezkazgan následně dorazily záchranné týmy i s potřebnou technikou. Podle sdělení ruského Centrálního vojenského okruhu technika nejprve modul obrátila a pak z něj oba členové posádky vystoupili. Dali při tom najevo, že se cítí normálně.

Lékaři, kteří je hned prohlédli, jejich stav označili za uspokojivý, ale podle nejmenovaného zdroje agentury TASS z kosmodromu Bajkonur "úplně dobrý není". V čem by měl problém spočívat, neupřesnil.

Při návratu byli astronauti mimo jiné vystaveni přetížení šest jednotek G. Podle experta Olega Orlova by ale toto přetížení měli prověření kandidáti letů do vesmíru zvládnout a zvláštní hospitalizace nebo pozorování nebudou nutné.

Ovčinin a Hague jsou nyní v Džezkazganu, kde podstupují prohlídku před odletem zpět na kosmodrom Bajkonur. Šéf americké vesmírné agentury NASA Jim Bridenstine na Twitteru napsal, že pak oba poletí do Hvězdného městečka u Moskvy.

Místopředseda ruské vlády Jurij Borisov podle ruských médií oznámil, že po nezdařeném startu se do definitivního zjištění příčin havárie pozastavují všechny pilotované lety nosných raket. Rusko přitom zatím zajišťuje veškerou dopravu posádek na ISS a zpět na Zemi. Příští rok plánují testovací lety americké soukromé společnosti.

Havárie lodi Sojuz MS-10 podle zdroje z ruského kosmického programu nijak neovlivní práci ani bezpečnost posádky orbitálního komplexu. "Na stanici je dostatek zásob potravin a vody," ujistil podle agentury TASS.

Na startu rakety byli přítomni i šéf amerického úřadu NASA Jim Bridenstine a vedoucí ruské agentury Roskomos Dmitrij Rogozin. Mezi oběma vesmírnými agenturami se přitom nedávno rozhořel spor kvůli trhlině na ISS. Rusové obvinili Američany, že ji vyvrtali do pláště lodi schválně. V současnosti probíhá vyšetřování. Chod ISS je podmíněný spoluprací obou velmocí. USA i Rusko se významně podílejí na jejím financování.

Kosmonaut Spojených arabských emirátů?

Sojuz MS-10 měl u ISS přistát po zkráceném šestihodinovém letu v 16:44 SELČ. Na stanici je nyní tříčlenná posádka, kterou tvoří Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst.

Ovčinin měl být ve vesmíru podruhé. Při své první výpravě strávil na oběžné dráze kolem Země 172 dní, od 19. března do 7. září 2016. Naproti tomu pro Haguea šlo o první cestu do vesmíru. Vrátit se měli za šest měsíců a cestou domů s sebou vzít i prvního kosmonauta Spojených arabských emirátů (SAE). Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin totiž na Facebooku oznámil, že ruská kosmická agentura podepsala v Bajkonuru smlouvu s vedením vesmírného střediska SAE o přípravě a realizaci letu prvního kosmonauta emirátů na ISS.

K závěrečné etapě přípravy přiletělo do Ruska 31. července devět kandidátů ze SAE. Z nich už byli vybráni dva kandidáti, kteří zahájili předletový výcvik v ruském Středisku pro přípravu kosmonautů.

Let prvního kosmonauta Spojených arabských emirátů byl naplánován na duben příštího roku. Na Mezinárodní vesmírné stanici měl strávit přibližně týden a vrátit se s posádkou lodi Sojuz MS-10. Kvůli nezdařenému startu ale zřejmě z tohoto plánu sejde.

Problémy před 35 lety

Ruský, respektive sovětský vesmírný program zažil velké potíže při startu rakety s lidskou posádkou před 35 lety, v září 1983. Tehdy necelou minutu před vypuštěním lodi Sojuz T-10-1, která měla zamířit k orbitální stanici Saljut 7, vypukl požár nosné rakety.

Kosmonauti Vladimir Titov a Gennadij Strekalov přežili díky záchrannému systému, který kabinu s nimi vynesl do výšky jednoho kilometru, aby po pěti minutách dosedla čtyři kilometry od hořící rakety.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy