Vesmírná údernice Opportunity slaví 10 let na Marsu

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 1. 2014 19:00
Sonda, která našla důkaz o vodě na Marsu, stále slouží. Malý zázrak, diví se NASA.
Foto: Wikimedia Commons

Pasadena - Měla přistát na Marsu a tři měsíce posílat domů cenné informace o složení a původu rudé planety.

Uplynulo však deset let a vozítko Opportunity stále svědomitě plní svou práci.

Dvě ze šesti kol sice sondě již neslouží, službu vypověděly už i dva vědecké přístroje. A ani s pamětí už to není tak slavné jako dříve. Rover však dál neúnavně zdolává veškeré nástrahy vyprahlé planety a dál tak posouvá hranice lidského vědění.

"To, že by mohl pojízdný průzkumník po deseti letech na Marsu stále ještě fungovat a posílat domů cenná data, nikdo nečekal," řekl agentuře AP šéf projektu John Callas.

Opportunity na Mars necestovala sama. Doprovázela ji sesterská sonda Spirit, ovšem ta se odmlčela už v roce 2010, poté co uvízla v písku.

To Opportunity zatím do starého železa rozhodně nepatří. Poslední autoportrét, který řídícímu středisku v Pasadeně zaslala, totiž prokázal, že nánosy písku ze solárního panelu odvál vítr, a sonda se tak zatím nemusí bát nedostatku energie.

Je tu voda, nahlásila jako první

Výčet objevů, jež sonda za deset let na Marsu učinila, by vydal na knihu, připomeňme to nejdůležitější. Tím je bezesporu objev důkazu o nesporné přítomnosti vody. Data nasbíraná vozítky Spirit a Opportunity prokázala, že byl Mars kdysi vlhkou a tropickou planetou.

Mars Opportunity Rover
Mars Opportunity Rover | Video:

Ze studie, kterou při příležitosti 10. výročí přistání na Marsu publikoval odborný magazín Science, navíc vyšlo najevo, že vozítko našlo vůbec nejstarší horninu, jež zatím lidstvo na Marsu objevilo. Experti její stáří odhadují na 4 miliardy let.

To ale nemusejí být poslední převratné objevy. Problém je v tom, že udržování projektu "naživu" přijde na 12 milionů dolarů ročně. Manažeři v NASA jsou ale přesvědčeni, že peníze seženou.

"Všechny naše současné mise jsou velmi přínosné, bylo by ostudou, kdybychom si nemohli dovolit v některé z nich pokračovat."

 

Právě se děje

před 40 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy