Velvyslanci států EU schválili novou Evropskou komisi v čele s von der Leyenovou

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 11. 2019 19:32
Velvyslanci členských zemí Evropské unie v odsouhlasili složení budoucí Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Zástupci 27 států EU bez Británie se shodli na tom, že nová unijní exekutiva může fungovat v neúplném složení bez britského zástupce. Londýn do termínu stanoveného na pátek nereagoval na výzvu Evropské komise, aby předložil svého kandidáta.
Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová | Foto: Reuters

Velvyslanci se shodli na tom, že komise může nastoupit do úřadu v neúplném složení, zdůraznili však, že počet komisařů má odpovídat počtu členských států. Na tomto pravidle se usnesli v roce 2013 lídři států EU. Právníci unijních institucí se však shodují na tom, že při zjevné neochotě Británie podílet se na chodu komise může exekutiva fungovat nekompletní, jak tomu bylo už několikrát.

Rozhodnutí velvyslanců by měli formálně potvrdit unijní ministři na pondělním zasedání. Evropský parlament má hlasování o komisi na programu ve středu. Očekává se, že tým von der Leyenové projde bez potíží a že funkcí se ujme začátkem prosince.

Brusel minulý týden zahájil s britskou vládou řízení kvůli porušení povinností vyplývajících z unijního práva. Londýn dostal do pátku termín, aby na výzvu zareagoval, podle dostupných informací se tak ale zatím nestalo. Vláda Borise Johnsona tvrdí, že nemůže komisaře navrhnout kvůli britskému pravidlu, které vládě zakazuje podnikat podobně zásadní kroky v době předvolební kampaně. Podle EK to však není legitimní důvod.

Johnson usiluje o to, aby jeho země evropský blok co nejrychleji opustila. V tom mu podle jeho představ má pomoci vítězství v předčasných parlamentních volbách, které se mají konat za tři týdny. Evropští lídři i s ohledem na volby poskytli Británii už třetí odklad brexitu, tentokrát do 31. ledna 2020.

Video: Šéfkou Evropské komise bude jako první žena Ursula von der Leyenová

Ursula von der Leyen komentuje zvolení, pracovní program a téma Brexit | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy