Udeřila vedra, v řece plavaly splašky i mrtvoly. Před 160 lety pohltil Londýn Velký zápach

Zahraničí Zahraničí
12. 8. 2018 16:08
Před 160 lety zasáhl Londýn takzvaný Velký zápach. Městu chyběla kanalizace a obyvatele trápilo obrovské horko.
Obrázek z dob tzv. Velkého zápachu v Londýně. Smrtka vesluje po Temži a bere životy těm, kdo nezaplatili za vyčištění řeky.
Obrázek z dob tzv. Velkého zápachu v Londýně. Smrtka vesluje po Temži a bere životy těm, kdo nezaplatili za vyčištění řeky. | Foto: Wikimedia Commons / Punch Magazine z roku 1858

Londýn - V červnu v roce 1858 překročily teploty v Londýně 30 stupňů Celsia. A v létě vystoupaly ještě výš. V britské metropoli se tak začaly šířit cholera, břišní tyfus a nezvladatelný odér. Podle historiků bylo zcela běžné, že lidé, kteří vyšli ven a nezakryli si obličej, občas neudrželi obsah žaludku.

Několikatýdenní období před 160 lety vešlo do britských dějin jako "Great stink" neboli "Velký zápach".

Puch, který ochromil hlavní město Velké Británie, měl dvě příčiny. V červenci a srpnu teploty přesahovaly i 35 stupňů Celsia. Londýňané si samozřejmě mohli nechat jen zdát o klimatizaci, stejně tak o kvalitním chlazení jídla, které se proto snadno kazilo. Nesnesitelná vedra podporovala tvorbu bakterií, které zápach ještě umocnily.

Navíc v Londýně neexistoval moderní kanalizační systém, což byl dlouhotrvající problém. Předtím, než splašky odtekly do Temže, se zápach z nich stihl rozšířit po městě.

Řeka byla taky kvůli chybějící kanalizaci extrémně zamořená a špinavá. Končilo v ní jídlo, odpad ze záchoda i mrtvoly. Kolem Temže v té době ještě nebylo vybudováno nábřeží, a tak nebylo neobvyklé, když někdo do řeky spadl a utopil se. Stejně tak sebevraždy skokem do vody. Policisté přitom jen vzácně vytahovali těla na pevninu.

"Podmínky pro Londýňany byly naprosto otřesné," popisuje kurátorka Londýnského muzea Beverley Cooková. "Samozřejmě, že když řeka protéká celým Londýnem, tak se jí člověk jen těžko vyhne," dodává pro britský zpravodajský server BBC

Podle Cookové se v archivech píše o celé řadě obyvatel, kterým se dělalo na zvracení, jen když řeku míjeli. Marně se snažili krýt si obličej maskami nebo kusem oblečení.

Špinavá Temže navíc už ve 40. letech 19. století způsobila epidemii cholery, která měla přes 14 tisíc obětí. Byl to až významný britský lékař John Snow, který o několik let později přišel na to, že za průjmové onemocnění může právě zkažená voda z druhé nejdelší řeky ve Velké Británii, prosakující do pitné vody obyvatel. Do té doby někteří věřili, že choleru způsobuje špinavé ovzduší.  

Kromě Temže byly často znečištěné i její přítoky. V 50. letech 19. století byl přitom Londýn největším městem na celé planetě a o to více bil celý problém do očí. O špatném stavu řeky se dokonce zmiňuje i anglický spisovatel Charles Dickens ve svém románu Malá Dorritka z roku 1855. 

Až nezvladatelná situace z léta 1858 přesvědčila politiky, že se tehdy více než dvouapůlmilionové město bez kanalizace neobejde. Parlament dal výstavbu kanalizačního systému na starost inženýrovi Josephu Bazalgetteovi. První část se otevřela v roce 1865, sedm let po "Velkém zápachu". 

Video: V Česku i v Evropě padají teplotní rekordy. Co tropické počasí způsobuje?

V Česku i v Evropě padají teplotní rekordy. Co tropické počasí způsobuje? | Video:
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy