Velká čínská zeď je ještě delší, ukázalo měření

Martin Novák Martin Novák
21. 4. 2009 14:21
Za pomoci nových technologií hledali Číňané dosud neobjevené části zdi
Foto: Wikipedia

Peking - Nejdelší zeď světa je podle všeho ještě delší, než se dosud lidé domnívali. Čínští experti z Úřadu pro ochranu a správu historických památek dokončili dlouhodobé přeměřování zdi, poprvé za pomoci moderních technologií.

A dospěli k závěru, že dosud uváděná délka přes šest tisíc kilometrů neodpovídá skutečnosti. Zeď je prý dlouhá přes osm tisíc kilometrů.

Číňané nalezli části zdi, o kterých se dosud vůbec nevědělo anebo bylo povědomí o jejich existenci jen vágní. Použili infračervené záření a technologii Global Positioning System (GPS). Nové kusy zdi objevili ukryté pod nánosy hlíny nebo v těžko přístupných horských oblastech.

Foto: wikipedia.org

Aktuální čísla jsou tedy následující: 6 259 kilometrů lidmi vybudované zdi , 359 kilometrů příkopů a 2 232 kilometrů dlouhá bariéra, tvořená kopci či korytami řek.

Nově odkryté části pocházejí z období dynastie Ming z let 1368 až 1644. Většina turistů přijíždí ke zdi v Badalingu, který se nachází nedaleko Pekingu.

Podle čínských památkářů ale stavba právě v tomto místě pod náporem turistů dost trpí. Lidé si odnášejí domů kusy zdi nebo do ní ryjí nápisy.

Na severu zeď poškozují časté písečné bouře a sesuvy půdy. Na vině je částečně odlesnění půdy v důsledku masivní těžby dřeva v padesátých letech minulého století.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy