Vědci zjistili, co udělá vitamín C, když ho sníte moc

jem
9. 11. 2009 9:54
Britští vědci došli k překvapivému zjištění, že vitamín C, zřejmě nejznámější antioxidant, může v některých případech lidskému tělu škodit

Cardiff - Z reklam farmaceutických firem by se mohlo zdát, že vitamín C je všelék. To však vyvrací studie britských vědců, kteří prokázali, že v některých případech právě vitamín C působí v těle jako takzvaný oxidant. Zjednodušeně řečeno: způsobuje stárnutí.

Antioxidanty v našem těle působí tak, že na sebe vážou tzv. volné radikály - nestabilní chemické látky, které poškozují DNA a proteiny. Nejznámějším antioxidantem je vitamín C, podle mnohých snad nejzdravější složka stravy. Vědci z Cardifské univerzity ale našli případ, kdy může vitamín C škodit.

Při léčbě kardiovaskulárních onemocnění, lidí s vysokým cholesterolem či při cukrovce lékaři používají jako součást léčby injekce vitamínu C. Výzkumný tým Cardifské univerzity prokázal, že v případě, že se takto do těla dostane vitamínu moc, začne reagovat s kyslíkem. Výsledkem chemické reakce jsou látky, které tělu prokazatelně škodí.

To potvrzuje i vedoucí výzkumného týmu profesor Thudor Griffit: "Je pravda, že ve větším množství může dojít k poškození zdraví," připustil.

Vitamínových doplňků a ovoce či zeleniny se však bát nemusíme. Při orálním užívání je přebytek vitamínu rychle zpracován ledvinami a během krátké doby se vyloučí močí. Na druhou stranu nemá konzumace vitamínu C ze stejného důvodu ani žádné pozitivní účinky na kardiovaskulární systém a další potíže, na které zabírá jeho injekční aplikace.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy