Vědci si jsou na 95 % jistí, že Zemi oteplují lidé

Petr Jemelka Petr Jemelka
21. 8. 2013 21:44
Vlády členských zemí OSN prý souhlasí, že se do konce roku 2015 dohodnou, co s tím.
Největší škody páchá pálení fosilních paliv.
Největší škody páchá pálení fosilních paliv. | Foto: Archiv

New York - Zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu při OSN (IPCC) sice měla spatřit světlo světa až v září, ale předčasně unikla do médií.

A vyplývá z ní, že vědci si jsou s 95% určitostí jistí, že za globálními změnami klimatu stojí činnost člověka.

Největší škody údajně páchá pálení fosilních paliv, tedy především uhlí, a světové klima se kvůli tomu činností lidí mění už od padesátých let.

S každou další zprávou se jistota zvyšuje. V roce 1995 to vědci věděli na více než 50 procent, v roce 2001 na 66 procent a před šesti lety na 90 %, konstatuje agentura Reuters.

"Zvyšující se jistota posouvá debatu o globálním růstu teploty. Už jej nelze považovat za zvládnutelný, ale za katastrofální. Vlády odsouhlasily, že do konce roku 2015 vypracují dohodu, jak udržet emise (skleníkový plynů) na uzdě," píše se dál ve zprávě.

"Zpráva jednoduše řečeno vyzdvihuje to, co už jsme věděli. Klimatické změny jsou skutečné a stále k nim dochází. Primárním zdrojem jsou fosilní paliva, a pokud neuděláme něco, čím bychom snížili emise (oxidů) uhlíku, tak můžeme v příštích desetiletích čekat již nevratné změny v životním prostředí," řekl jeden ze spoluautorů zprávy IPCC z roku 2001 Michael Mann serveru Politico.com.

To, jak je možné, že globální teploty zhruba od roku 1998 rostou pomaleji, přestože emise rostou, bude muset mezinárodní vědecký panel teprve vysvětlit. Zatím se domnívá, že je to "přírodními změnami počasí". Tedy tím, že přírodní cyklus změn klimatu lidmi způsobené oteplování zpomaluje.

Ozvali se už i odpůrci zatím ještě ne 100% potvrzené teorie. Zprávu kritizují a strefují se zejména do vyjádření pravděpodobnosti 95 %. Ptají se, na základě čeho k němu klimatologové došli, a osočují vědce z IPCC, že jen pracují na tom, aby ospravedlnili existenci své vlastní instituce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Řekové půjdou znovu k volbám. O složení parlamentu přitom hlasovali před týdnem

Řecká prezidentka Katerina Sakellaropulosová v pondělí určila, že předčasné parlamentní volby se v zemi budou konat v neděli 25. června. Rozhodla také o rozpuštění parlamentu, jehož složení Řekové zvolili teprve v neděli 21. května. Stalo se tak v důsledku rozhodnutí nejsilnější konzervativní strany Nová demokracie, že nebude jednat o sestavení koaliční vlády. Strana bývalého premiéra Kyriakose Mitsotakise doufá, že v nadcházejících volbách získá díky novému volebnímu zákonu, který počítá s prémií pro vítěze, většinu mandátů.

Řecko do voleb povede přechodná vláda premiéra Joannise Sarmase, jejíž součástí jsou nestraníci, kteří by se neměli angažovat v nadcházejících parlamentních volbách.

Parlamentní volby z 21. května vyhrála s velkým náskokem zhruba 41 procent hlasů konzervativní Nová demokracie, která vládla v předchozím volebním období. O několik mandátů jí však unikla většina v parlamentu. Strana bývalého premiéra Mitsotakise se ale rozhodla nevyjednávat s dalšími parlamentními stranami o koalici. Odůvodnila to tím, že koaliční vlády jsou křehké a nestabilní. "Žádám voliče o silný mandát pro stabilní vládu," řekl v pondělí Mitsotakis, který podle všeho stranu povede i do červnových voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy