Ve Vídni otevřeli 250 metrů vysoký mrakodrap

ČTK ČTK
26. 2. 2014 22:45
Nová nejvyšší budova Rakouska je víc než dvakrát vyšší než nejvyšší dům v Česku.
DC Tower 1 při slavnostním otevření.
DC Tower 1 při slavnostním otevření. | Foto: ČTK

Vídeň - Ve Vídni byla ve středu oficiálně otevřena nová nejvyšší budova Rakouska. Architektem 250 metrů vysokého mrakodrapu DC Tower 1 je Francouz Dominique Perrault. Skleněný obr doplňuje další výškové stavby v obchodní čtvrti Donau City u břehu kanálu Neue Donau. Dosavadní nejvyšší rakouský mrakodrap Millennium Tower měřil 202 metrů.

"Tekutá fasáda" budovy má ladit s Dunajem, vysvětlil Perrault. Zatím není jasné, zda vedle vyroste také její menší, 170 metrů vysoký bratříček. O tom bude rozhodnuto do dvou let, prozradil šéf developerské společnosti WED Thomas Jakoubek.

Absolutně nejvyšší stavbou Rakouska je nedaleká věž Donauturm, která je jen o další dva metry vyšší než nový mrakodrap.

V Česku nyní drží primát brněnský mrakodrap AZ Tower, který měří 111 metrů. Nejvyšší dům Evropy však stojí v Moskvě. Tamní Mercury City Tower měří 339 metrů. Nejvyšší budovou světa je s 828 metry Burdž Chalífa v Dubaji.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy