Ve vesnici uhynuly stovky zvířat. Vzduch divně páchl

ČTK ČTK
18. 4. 2013 15:23
Hromadný úhyn psů a prasat v čínské vesnici vyvolal obavy z blízké chemičky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Peking - V čínské provincii Che-nan byla uzavřena chemická továrna poté, co v nedaleké vesnici záhadně uhynuly stovky prasat a psů. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Čínské úřady uvedly, že smrt zvířat nezpůsobil virus H7N9 nové formy ptačí chřipky, na niž v zemi v posledních týdnech zemřelo 17 lidí a která vyvolává obavy mimo jiné kvůli stále neznámému zdroji nákazy.

Celkem 410 pošlých prasat a 122 psů bylo objeveno v domovech a na farmách v obci Tung-tchun v centrální provincii Che-nan. "Mrtvá zvířata byla nalezena v polovině obce. Uhynula náhle," řekl místní obyvatel Kchou.

Úhyn vyvolal velké obavy obyvatel vesnice. Řada z nich je přesvědčena, že za neštěstí mohou zplodiny z nedaleké chemičky. Podle místních lidí byl ve vzduchu v pondělí ráno "cítit podivný zápach". Policie případ vyšetřuje.

Velké množství mrtvých prasat bylo již minulý měsíc vytaženo z největší řeky protékající čínskou finanční metropolí Šanghají. Z vody jich bylo postupně vytaženo přes 16 000. Z řeky, která protéká čínskou provincií S'-čchuan, byla zase v březnu vytažena více než tisícovka mrtvých kachen.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy