Ve Varšavě postaví mrakodrap, který má být nejvyšší v EU. Bude měřit 310 metrů

Hana Vařáková
12. 1. 2017 20:34
V polském hlavním městě Varšavě se začne stavět mrakodrap Varso Tower, který se pravděpodobně stane nejvyšší budovou v Evropské unii, až ji v příštích několika letech opustí Velká Británie. Má dosáhnout výšky 310 metrů a bude mít 53 pater. Dokončen by měl být v roce 2020. Do té doby a do samotného Brexitu zůstává ale nejvyšší budovou EU londýnský The Shard.
Varso Tower
Varso Tower | Foto: Foster + Partners

Varšava – Až Velká Británie odejde z Evropské unie, Polsko získá jedno "architektonické" prvenství. Zřejmě se bude pyšnit nejvyšší budovou Evropské unie.

Mrakodrap s názvem Varso Tower, který vznikne v centru Varšavy, bude mít 53 pater a jeho nejvyšší bod bude ležet 310 metrů nad zemí. Stavbu "věže" tento týden oznámila developerská firma HB Reavis, dokončit ji plánuje v roce 2020.

Tou dobou už by neměla být Velká Británie v Evropské unii. Londýnský mrakodrap The Shardkterý se svou výškou vyrovná varšavskému Varso Tower, tedy o titul "nejvyšší budova v EU" naopak přijde.

Interiér Varso Tower ve Varšavě
Interiér Varso Tower ve Varšavě | Foto: Foster + Partners

Nová výšková budova vyroste na dosud nevyužívaném pozemku nedaleko Paláce kultury a vědy, který vznikl ve stylu socialistického realismu v 50. letech minulého století, když se po válce Varšava přestavovala. Právě palác je nyní se svými 237 metry nejvyšší budovou v Polsku.

Ve Varso Tower bude 140 tisíc metrů čtverečních pro kanceláře nadnárodních společností i začínajících start-upů.

Palác kultury a vědy ve Varšavě.
Palác kultury a vědy ve Varšavě. | Foto: Wikimedia Commons

Ve výšce 230 metrů turisté najdou jednu z nejvyšších evropských vyhlídkových teras, ze které budou moci obdivovat krásy polské metropole. Okolo 46. patra pak bude i restaurace.

Nový polský mrakodrap navrhli britští architekti ze studia Foster & Partners. "Věříme, že Varso Tower zaujme jedinečné místo ve varšavském panoramatu," řekl architekt Grant Brooke, kterého citoval server Dezeen.com.

Vedle budovy pak vznikne i několik menších věží. Na jejich střeše má vyrůst zelený trávník, kam si budou moci zaměstnanci v mrakodrapu zajít třeba odpočinout.

Nejvyšší mrakodrapy se stavějí v Asii

V rámci celé Evropy ale bude polská stavba až čtvrtá nejvyšší. První tři příčky stále patří moskevským výškovým budovám, kterými jsou Věž federace (vysoká 450 metrů), Oko (354 metrů) a Mercury City Tower (339 metrů).

Celosvětově nejvyšší stavby se nicméně nacházejí v Asii. Vůbec nejvyšší je Burdž Chalífa v Dubaji ve Spojených arabských emirátech, která měří 828 metrů.

Na druhém místě je Shanghai Tower v Číně (vysoká 632 metrů) a na třetím Abrádž Al-Bajt v saúdskoarabské Mekce (601 metrů). V první desítce je celkem pět mrakodrapů z Číny.

Mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji.
Mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji. | Foto: ČTK

Navíc během letošního roku bude dostavěna řada zcela nových mrakodrapů. Server TheSpaces.com nedávno zveřejnil desítku těch nejvyšších, jejichž otevření se očekává v následujících měsících. Nejčastěji se na seznamu opět objevuje Čína, která má v této desítce hned šest staveb. Ty zbývající jsou v ruském Petrohradu, vietnamském Ho Či Minově Městě, Dubaji a indické Bombaji.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy