reklama
 
 

Vatikánský biskup odsoudil eutanazii Američanky s nádorem

4. 11. 2014 22:41
Po neúspěšné operaci se mladá žena rozhodla, že už nebude podstupovat další léčbu, která by nejspíš jen prodlužovala její utrpení.

Vatikán - Vatikánský biskup Ignacio Carrasco de Paula v úterý odsoudil eutanazii devětadvacetileté Američanky trpící nevyléčitelným nádorem.

Případ znovu a nejen ve Spojených státech rozpoutal rozsáhlou diskusi o možnosti dobrovolného odchodu ze života. Podle de Pauly, který je předsedou Papežské akademie pro život, šlo o zavrženíhodný čin.

Agentuře ANSA řekl, že "důstojnost je něco jiného než skoncovat s vlastním životem". Řekl také, že "nehodnotí jednotlivce, ale počin sám o sobě by měl být odsouzen".

Brittany Maynardové lékaři letos v lednu diagnostikovali zhoubný nádor na mozku. Operativní odstranění nádoru se nepodařilo a v dubnu lékaři ženě oznámili, že jí zbývá pouze šest měsíců života. Od té doby se její zdravotní stav rychle zhoršoval a pacientka trpěla stále většími bolestmi a záchvaty.

Po zvážení všech možností léčby a po konzultaci s rodinou se Maynardová nakonec rozhodla, že nebude podstupovat další terapii, která by s největší pravděpodobností jen dál prodloužila její trápení. Jako datum své smrti zvolila 1. listopad, krátce před jejími třicetinami.

Svůj záměr vzít si předčasně život zveřejnila Maynardová na internetu. "Nechci umřít. Ale umírám. A chci umřít podle vlastních představ," uvedla ve videonahrávce, kterou zhlédly miliony lidí.

De Paula patří mezi vatikánskými hodnostáři k těm konzervativnějším. V roce 2010, kdy šel do čela Papežské akademie pro život, například odsoudil udělení Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii britskému fyziologovi Robertu Edwardsovi. Ten je průkopníkem umělého oplodňování a inovátorem v léčbě neplodnosti u lidí.

autor: ČTK | 4. 11. 2014 22:41

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama