Vatikán viděl černý kouř, církev je stále bez papeže

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 3. 2013 20:03
115 kardinálů se v úterý zavřelo před světem, aby vybrali novou hlavu katolické církve
Kardinálové čekají v Sixtinské kapli na začátek konkláve.
Kardinálové čekají v Sixtinské kapli na začátek konkláve. | Foto: Reuters

Řím - Katolíci z celého světa stále čekají na jméno nového papeže.

Před úterní pátou hodinou odpoledne vstoupilo 115 kardinálů do Sixtinské kaple, aby vybrali novou hlavu církve.

První kolo ovšem skončilo podle očekávání neúspěšně.

Z komínu na kapli se krátce před tři čtvrtě na osm vyvalil černý kouř. Pokud by naopak vystoupal bílý dým, ohlásil by věřícím zvolení nové hlavy římskokatolické církve.

Volba bude pokračovat ve středu ráno. Očekává se, že výběr skončí ve středu nebo ve čtvrtek. Vatikánský mluvčí Federico Lombardi prohlásil, že konkláve nebude trvat déle než čtyři dny. Tedy skončit by mělo nejpozději v pátek.

Svatý stolec je prázdný od 28. února, kdy odstoupil s poukazem na zdravotní problémy a úbytek sil papež Benedikt XVI.

Na rozdíl od roku 2005, kdy byl Benedikt XVI. ještě jako kardinál Josef Ratzinger hlavním favoritem, se tentokrát očekává delší a vyrovnanější hlasování.

Nejvíce se skloňují jména Peter Turkson z Ghany, Odilo Scherer z Brazílie, Angelo Scola z Itálie, Marc Ouellet z Kanady a v posledních dnech také Péter Erdö z Maďarska.

Svět je v napětí především z toho důvodu, zda kardinálové tentokrát upřednostní kandidáta z Latinské Ameriky či Afriky na úkor Evropy. Či zda se naopak konkláve rozhodne pro návrat k tradici italských papežů, přerušené po několika staletích volbou Jana Pavla II. v roce 1978.

Dění ve Vatikánu a veškeré ohlasy pro vás Aktuálně.cz sleduje v online reportáži.

20:03 - Členové konkláve se nyní přesunou na večeři do rezidence Santa Marta, kde jsou ubytování. Čeká je rovněž debata nad výsledky prvního kola hlasování.

19:42 - 115 kardinálů během prvního kola volby nevybralo papeže. Z komínu na Sixtinské kapli vystoupal černý kouř, který oznamuje neúspěch. Volba bude pokračovat ve středu ráno.

První kolo volby papeže výsledek nepřineslo. Z komínu na Sixtinské kapli vystoupal v úterý veřer černý kouř.
První kolo volby papeže výsledek nepřineslo. Z komínu na Sixtinské kapli vystoupal v úterý veřer černý kouř. | Foto: Reuters

19:03 - Pokud nebude nový papež zvolen už během prvního úterního kola, bude se v následujících dnech hlasovat vždy čtyřikrát - dvakrát ráno, dvakrát odpoledne. A to do doby, než některý z kandidátů získá 77 hlasů, tudíž dvoutřetinovou většinu.

18:40 - Komín, jenž bílým, nebo černým kouřem oznámí výsledek volby papeže, mohou prostřednictvím webkamery sledovat věřící na celém světě. Očekává se, že to, jak dopadlo první kolo, by mohlo být známo mezi 19. a 20. hodinou.

Věřící čekají před Svatopetrskou bazilikou na výsledky prvního kola volby nového papeže.
Věřící čekají před Svatopetrskou bazilikou na výsledky prvního kola volby nového papeže. | Foto: Reuters

18:06 - Kardinálové se budou muset během konkláve obejít i bez výdobytků moderní doby, jakými jsou smartphony. Vatikán kvůli mobilům nainstaloval do Sixtinské kaple rušičky signálu, takže se hodnostáři nedostanou například na Twitter. A pokud by se to náhodou někomu přeci jen podařilo a tweetnul, hrozila by mu exkomunikování, poznamenává BBC.

17:35 - Brána Sixtinské kaple se zavřela.

Kardinálové vstupují do Sixtinské kaple, kde bude zasedat konkláve.
Kardinálové vstupují do Sixtinské kaple, kde bude zasedat konkláve. | Foto: Reuters

17:32 - Řádové sestry, které vaří pro kardinály, už připravují "polévku, spaghetti, malý masový kebab a vařenou zeleninu", napsal italský server Corriere della Sera. "Snad toto jídlo, podobné tomu, které se podává v nemocnicích, pomůže urychlit výběr nástupce," poznamenal.

17:20 - Právě složil slib kardinál Dominik Duka. Primas český byl jedním z posledních hodnostářů.

17:02 - Kardinálové se odebrali do kaple, zpívali  a řadili se k dlouhým stolům. Pak složili s rukou na bibli slib, že veškeré dění během volby zachovají v tajnosti. Konkláve začíná.

16:14 - Mimořádnou pozornost věnují konkláve brazilská média a vůbec celá Brazílie. Panují tam velké naděje, že papežem může být zvolen arcibiskup ze Sao Paula Odilo Scherer. Mnozí Brazilci se domnívají, že by bylo logické, aby papežem z Latinské Ameriky byl člověk z největší země tohoto kontinentu.

Kardinálové vstupují do Sixtinské kaple, kde bude zasedat konkláve.
Kardinálové vstupují do Sixtinské kaple, kde bude zasedat konkláve. | Foto: Reuters

16:08 - Někteří kardinálové se rozloučili se svými příznivci vzkazem na sociální síti Twitter. Až se brána Sixtinské kaple zavře, volitelé nesmějí používat mobilní telefony ani internet. Uvnitř nebudou mít ani televizi.

16:00 - Do začátku konkláve zbývá posledních třicet minut. Pak se začne volit.

15:17 - Britský kardinál Cormac Murphy O'Connor řekl reportérovi BBC Davidu Willeymu, že očekává zvolení nového papeže až ve čtvrtek. Atmosféra nynějšího konkláve je velmi odlišná od té poslední v roce 2005.

...
... | Foto: Reuters

14:52 - Před tím, než se společně vydají do Sixtinské kaple, kde proběhne samotná volba, se kardinálové vydali do jedné z papežových soukromých kaplí - Pavlovy kaple v Apoštolském paláci. Až do zvolení nového papeže se tam budou vracet každý den na ranní mši. Do Sixtinské kaple se volitelé odeberou v 16:30, připomíná Vatikánské rádio.

14:32 - Za Evropu bude o jménu nového papeže hlasovat 60 volících kardinálů, z toho 28 z Itálie, za Severní Ameriku 14, za Latinskou Ameriku 19, za Afriku 11, za Asii 10 a za Oceánii jeden.

13:27 - Kardinálové tráví poslední hodiny "na svobodě," většina z nich už má své věci v pokojích hotelu, který přiléhá k Sixtinské kapli. Do zahájení konkláve a uzavření kaple zbývá něco přes tři hodiny. V kapli, vyzdobené freskami Michelangela, se volba papeže poprvé odehrála v roce 1484. Michelangelo výzdobu stropu dokončil v roce 1512 a později přidělal fresku Poslední soud na oltářní stěně.

13:08 - Sázkové kanceláře vypisují kursy i na to, jaké si nový papež zvolí jméno. Jestliže nejvíce používaným jménem mezi papeži byl Jan, podle údajů světových sázkových kanceláří se nejvíce šancí dává tomu, že novým papežem bude Lev, případně Řehoř nebo Pius.

Jestliže Janů bylo v papežské historii 23, pravděpodobnost, že přijde 24. papež tohoto jména, činí podle serveru týdeníku The Economist 9,1 procenta. Naopak u Lva, jichž bylo 13, jsou šance dle sázek údajně 42,1 procenta. Řehořů bylo 16 a pravděpodobnost, že bude další, je 16,7 procenta. Papežů se jménem Pius bylo 12 a nyní se jeho šance pohybují kolem 11,1 procenta.

Posledními nositeli těchto jmen byli Jan XXIII. (papežem 1958 až 1963), Pius XII. (1939 až 1958), Lev XIII. (1878 až 1903) a Řehoř XVI. (1831-1846).

Sixtinská kaple.
Sixtinská kaple. | Foto: Reuters

12:15 - Ve Svatopetrském chrámu skončila mše kardinálů za úspěšnou volbu papeže. Mši, v jejímž úvodu zněly tradiční gregoriánské zpěvy, sloužil děkan kardinálského sboru Angelo Sodano.

Při mši, které se zúčastnili i pražský arcibiskup Dominik Duka a kardinál Miloslav Vlk, vyzdvihl Sodano působení dosavadního papeže Benedikta XVI. Osm let jeho vlády označil za "zářný pontifikát". Po holdu odstoupivšímu papeži zazněl podle agentury AFP chrámovou lodí bouřlivý potlesk trvající kolem minuty.

11:20 - Jaké jsou výzvy, které čekají na nového papeže?

Zastavit úbytek aktivních věřících v Evropě i v některých latinskoamerických zemích, například v Brazílii. Markantní je úbytek lidí na mších i v tradičně velmi katolických zemích, jako jsou Španělsko nebo Itálie. Sám Benedikt XVI. hovořil o tom, že se bojí o budoucnost a osud křesťanství ve stále více sekularizované Evropě.

Očistit církev od skandálů se zneužíváním mladistvých a rozptýlit pochybnosti o tom, že Vatikán se snaží případy ututlat.

Musí zaujmout stanoviska k problémům, které i věřící z různých částí světa názorově rozdělují. Antikoncepce, způsob boje s AIDS, akceptování homosexuality, sociální spravedlnost.

Je třeba doplnit stavy kněží. V roce 2010 jich bylo po celém světě 412 tisíc, což podle zdrojů zevnitř církve nestačí.

11:08 - Dvaadevadesátiletá matka vídeňského arcibiskupa Eleonore Schönbornová nechce, aby byl její syn, kardinál Christoph Schönborn, zvolen papežem. "Celá rodina se toho bojí," uvedla Rakušanka v rozhovoru pro list Kleine Zeitung. Uvedla, že by ho pak již nikdy neviděla, protože na cestu do Říma už nemá dost sil.

Kardinál Marc Ouellet z Kanady sám už dříve prohlásil, že by nechtěl být nástupcem Benedikta XVI. "Je to noční můra," uvedl.

Naopak kardinál Peter Turkson z Ghany se netají tím, že by se rád stal hlavou církve. Uvedl, že nastal čas na volbu papeže pocházejícího z Afriky.

Kardinál Christoph Schönborn.
Kardinál Christoph Schönborn. | Foto: Reuters

11:00 - Před čtvrtou hodinou odpoledne se kardinálové sejdou v Apoštolském paláci ve Vatikánu, kde se nachází i byt papeže. V půl páté se v průvodu za zpěvu a modliteb přesunou do Sixtinské kaple. Ta bude poté uzamčena a konkláve začne.

 

První kolo hlasování se očekává mezi pátou a šestou hodinou odpoledne. Pokud papež nebude v prvním kole zvolen, což je velmi pravděpodobné, sejdou se kardinálové v osm hodin společně u večeře.

 

Řádové sestry sledují ve Vatikánu na velkoplošné obrazovce dopolední modlitbu kardinálů Pro Eligendo Romano Pontefice.
Řádové sestry sledují ve Vatikánu na velkoplošné obrazovce dopolední modlitbu kardinálů Pro Eligendo Romano Pontefice. | Foto: Reuters

 

10:15 - Všech 115 kardinálů mladších osmdesáti let, majících právo volit, se shromáždilo na mši ve Svatopetrském chrámu. Mše má název Pro Eligendo Romano Pontefice. Kardinálové se modlí za úspěšné zvolení nového papeže.

Kázání pronesl kardinál Angelo Sodano, kterému je ale přes osmdesát let, takže se konkláve v Sixtinské kapli nezúčastní.

Konkláve předcházel týden takzvaných generálních kongregací, na kterých kardinálové diskutovali o budoucnosti církve a nadcházející volbě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy