V Unii přibývá otroků, nejčastěji jde o prostitutky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 4. 2013 6:42
Obchod s lidmi kvete, za mřížemi ovšem končí stále méně pachatelů
Nejčastější je nucení žen k prostituci.
Nejčastější je nucení žen k prostituci. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brusel - Počet obětí obchodu s lidmi v Evropské unii stoupá, ale za mřížemi končí méně novodobých otrokářů.

V letech 2008 až 2010 bylo zaznamenáno 23 632 jistých či předpokládaných obětí obchodu s lidmi. Většinu obětí tvoří ženy, se kterými zločinecké sítě obchodují kvůli prostituci.

Ve své první zprávě na toto téma to uvedla Evropská komise.

Mezi lety 2008 a 2010 se počet obětí zvýšil o 18 procent z 6309 na 9528. Počet odsouzených pašeráků lidí se za tu dobu snížil o 13 procent. "Je obtížné si představit, že ve svobodných a demokratických zemích EU mohou být desetitisíce lidí zbaveny svobody, zneužívány a být předmětem obchodu jako zboží," prohlásila eurokomisařka pro záležitosti vnitra Cecilia Malmströmová.

Češi tentokrát vzorní

Kritizovala současně, že jen šest ze sedmadvaceti členských zemí plně převedlo do svého práva směrnici proti obchodu s lidmi. Směrnici převedly zatím jen ČR, Lotyšsko, Finsko, Maďarsko, Polsko a Švédsko.

Komise tvrdí, že ke zveřejněným číslům je potřeba přistupovat obezřetně, protože prý představují jen špičku ledovce. Zpráva připomíná, že studie Světové organizace práce uvedla, že 880 000 lidí je v EU oběťmi nucené práce, včetně nucené prostituce.

V 62 % jsou předmětem obchodu dospělé ženy

Podle EK tvoří 68 procent obětí dospělé ženy, 17 procent muži, 12 procent dívky a tři procenta chlapci. Většina - 62 procent - obětí je předmětem obchodu kvůli prostituci. Dalším důvodem je u 25 procent nucená práce, zbytek tvoří obchod s lidmi kvůli orgánům na transplantaci, kvůli kriminálním aktivitám nebo prodej dětí.

Většina (61 procent) obětí pochází ze zemí EU, následují Afričané a Asijci. Z členských zemí EU je nejvíc obětí z Rumunska (v roce 2010 to bylo 1885 osob) a Bulharska (718), ze států mimo Unii z Nigérie (338) a Číny (248).

Na českém území počet obětí obchodu s lidmi kolísal: v roce 2008 jich bylo 143, o rok později 55 a v roce 2010 to bylo 83. Obětí s českým občanstvím přitom bylo 18 v roce 2008, 25 v roce 2009 a 54 v roce 2010. Tyto české oběti byly během zmíněných tří let identifikovány doma v ČR a také v Německu, v Rakousku, v Dánsku či v Británii.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy