V Řecku kvůli krizi přibývá odložených dětí

Zahraničí Zahraničí
10. 1. 2012 19:45
Nezaměstnaní Řekové ze zoufalství pokládají děti na prahy dobročinných organizací
Úsměvy už z tváří mnoha řeckých dětí zmizely.
Úsměvy už z tváří mnoha řeckých dětí zmizely. | Foto: Karel Toman

Atény - Ekonomická krize zasáhla Řeky do takové míry, že se vzdávají toho nejcennějšího - vlastních dětí. Nedokážou se prý o ně sami postarat.

vážnosti situace svědčí případ z aténské školky. Krátce před Vánocemi našly vychovatelky před dveřmi vzkaz jedné z maminek.

"Dceru si dnes nevyzvednu, protože nemám na to, abych se o ni dál starala. Prosím, dobře se o ni postarejte. Je mi to líto. Její matka," stálo na lístku. A podobných případů podle BBC v Řecku v poslední době přibývá.

Stejnou zkušenost má i církevní otec Antonios, který provozuje centrum pomoci chudým dětem. Na prahu už našel čtyři opuštěné děti, z nichž jedno bylo teprve několik dnů staré.

Další aténská charitativní organizace zase pomáhala najít nemocniční péči pro podvyživená dvojčata - jejich rodiče je sice neopustili, ale podvyživená matka je nemohla kojit a na umělou kojeneckou stravu rodina neměla peníze.

Není nad rodinu, platilo doposud

Rodinné vazby přitom byly v Řecku vždy velmi silné a vzdání se péče o vlastní potomky je společensky naprosto neakceptovatelné. Přesto se děje. Zbídačelí Řekové prý nemohou jinak.

"Během minulého roku za námi přišly stovky rodičů s tím, že nemají peníze, práci, přístřeší ani jídlo, a žádaly nás, abychom se o jejich ratolesti postarali. Znají nás a vědí, že pomůžeme," popisuje otec Antonios praxi, jež byla před vypuknutím nemyslitelná.

On sám se s podobnými žádostmi až donedávna nesetkal.

Kdo vyvede Řecko z krize? Nikdo netuší.
Kdo vyvede Řecko z krize? Nikdo netuší. | Foto: Reuters

Nejčastějším důvodem k umístění dětí do SOS dětských vesniček byla v Řecku alkoholová nebo drogová závislost v rodině. Teď je to jednoznačně chudoba.

"Každou noc pláču. Bolí mě srdce, ale co jiného jsem měla udělat?" ptá se bezradně Maria, která odložila svou osmiletou dceru. Sama zhubla 25 kilogramů a nebyla s to se o ni postarat.

Teď sice našla práci v kavárně, ale z 20 eur, které si denně vydělá, se sotva uživí sama. Kdy, a zda vůbec, se vzmůže natolik, aby si mohla dceru vzít zpět, netuší.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy