V Řecku kvůli krizi přibývá odložených dětí

Zahraničí Zahraničí
10. 1. 2012 19:45
Nezaměstnaní Řekové ze zoufalství pokládají děti na prahy dobročinných organizací
Úsměvy už z tváří mnoha řeckých dětí zmizely.
Úsměvy už z tváří mnoha řeckých dětí zmizely. | Foto: Karel Toman

Atény - Ekonomická krize zasáhla Řeky do takové míry, že se vzdávají toho nejcennějšího - vlastních dětí. Nedokážou se prý o ně sami postarat.

vážnosti situace svědčí případ z aténské školky. Krátce před Vánocemi našly vychovatelky před dveřmi vzkaz jedné z maminek.

"Dceru si dnes nevyzvednu, protože nemám na to, abych se o ni dál starala. Prosím, dobře se o ni postarejte. Je mi to líto. Její matka," stálo na lístku. A podobných případů podle BBC v Řecku v poslední době přibývá.

Stejnou zkušenost má i církevní otec Antonios, který provozuje centrum pomoci chudým dětem. Na prahu už našel čtyři opuštěné děti, z nichž jedno bylo teprve několik dnů staré.

Další aténská charitativní organizace zase pomáhala najít nemocniční péči pro podvyživená dvojčata - jejich rodiče je sice neopustili, ale podvyživená matka je nemohla kojit a na umělou kojeneckou stravu rodina neměla peníze.

Není nad rodinu, platilo doposud

Rodinné vazby přitom byly v Řecku vždy velmi silné a vzdání se péče o vlastní potomky je společensky naprosto neakceptovatelné. Přesto se děje. Zbídačelí Řekové prý nemohou jinak.

"Během minulého roku za námi přišly stovky rodičů s tím, že nemají peníze, práci, přístřeší ani jídlo, a žádaly nás, abychom se o jejich ratolesti postarali. Znají nás a vědí, že pomůžeme," popisuje otec Antonios praxi, jež byla před vypuknutím nemyslitelná.

On sám se s podobnými žádostmi až donedávna nesetkal.

Kdo vyvede Řecko z krize? Nikdo netuší.
Kdo vyvede Řecko z krize? Nikdo netuší. | Foto: Reuters

Nejčastějším důvodem k umístění dětí do SOS dětských vesniček byla v Řecku alkoholová nebo drogová závislost v rodině. Teď je to jednoznačně chudoba.

"Každou noc pláču. Bolí mě srdce, ale co jiného jsem měla udělat?" ptá se bezradně Maria, která odložila svou osmiletou dceru. Sama zhubla 25 kilogramů a nebyla s to se o ni postarat.

Teď sice našla práci v kavárně, ale z 20 eur, které si denně vydělá, se sotva uživí sama. Kdy, a zda vůbec, se vzmůže natolik, aby si mohla dceru vzít zpět, netuší.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy